Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 2-11-2016 r. – WPI/200000/43/1097/2016

Podleganie ubezpieczeniom społecznym, brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji zatrudnienia na podstawie umów o pracę z których wynagrodzenie po zsumowaniu zapewniałoby kwotę co najmnie

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 1097/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 29 października 2015 r. przez Panią (…) prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą: (…), w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji zatrudnienia na podstawie umów o pracę z których wynagrodzenie po zsumowaniu zapewniałoby kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę:(…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym w opisie stanu faktycznego poinformowała, że w okresie od (…).10.2007 r. do (…).07.2016 r. zatrudniona była w (…) i od (…).09.2015 r. do (…).07.2016 r. w (…). Wnioskodawczyni jednocześnie prowadziła działalność gospodarczą. Na podstawie art. 9 ust. la ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawczyni nie płaciła składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ zgodnie z przepisami zawartymi w powyższym artykule z tytułu stosunku pracy u obu pracodawców wynagrodzenie brutto wnioskodawczyni było w wysokości odpowiadającej kwocie najniższego ustawowego wynagrodzenia. Wnioskodawczyni w tym czasie przebywała okresowo na zwolnieniu chorobowym.

Wnioskodawczyni wyraziła wątpliwość, czy mając zapewnione z tytułu umów o pracę wynagrodzenie brutto w wysokości minimalnego wynagrodzenia, zasiłek chorobowy obniżający podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, powoduje pozbawienie prawa do zwolnienia z obowiązku wpłat składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym przedstawiła własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawczyni art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera dyspozycje, iż wysokość wynagrodzenia ustala się w przeliczeniu na okres miesiąca. Wnioskodawczyni zatrudniona była ze stałym wynagrodzeniem i w jej ocenie niższe wypłaty spowodowane zwolnieniem chorobowym nie mogą skutkować utratą zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż mocą przedmiotowej decyzji Zakład nie przyznaje jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska wnioskodawcy pod kątem prawidłowości przedstawionej przez niego interpretacji przepisów prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska wnioskodawcy pod kątem prawidłowości przedstawionej przez niego interpretacji przepisów prawa tj. przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej przedsiębiorcy, której zakres przedmiotów} wyznacza opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku o interpretację. Podkreślenia wymaga fakt, ze procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, ani dowodowego. Powyższe oznacza, iż wiedzę o stanie łaktycznym/zdarzeniu przyszłym Zakład opiera wyłącznie na treści złożonego przez przedsiębiorcę wniosku, nie posiadając uprawnień do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W rezultacie celem interpretacji jest prawidłowa wykładnia rozumienia treści przepisów prawnych z zakresu przedmiotowego art. 83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez przedsiębiorcę a tym samym uchronienie w ten sposób przed błędnym zastosowaniem danych przepisów.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób wykonujących działalność pozarolniczą regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 powołanej ustawy osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.

Stosownie natomiast do treści art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów takich jak m.in. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. la, zgodnie z którym ww. ubezpieczeni, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymi z innych tytułów.

W przypadku, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność pozostaje jednocześnie w dwóch stosunkach pracy należy zsumować podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunków pracy. Jeżeli łącznie wyniosą one przynajmniej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie, określone dla danego roku pracy, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega z tego tytułu dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym w sytuacji, gdy w danym miesiącu z tytułu stosunków pracy będzie miała podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne mniejszą od minimalnego wynagrodzenia z uwagi na zwolnienie lekarskie również nie powitanie obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem wciąż ma zagwarantowane wynagrodzenia z obydwu umów (po zsumowaniu) w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w okresie od (…).10.2007 r. do (…).07.2016 r. była zatrudniona w (…) i od (…).09.2015 r. do (…).07.2016 r. w (…) i jak poinformowała z tytułu stosunków pracy u obu pracodawców miała zapewnione wynagrodzenie brutto w wysokości odpowiadającej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zatem, dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą pozostającą równocześnie w stosunku pracy z wynagrodzeniem po zsumowaniu co najmniej minimalnym za pracę, ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej mają charakter dobrowolny.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji zatrudnienia na podstawie umów o pracę z których wynagrodzenie po zsumowaniu zapewniałoby kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz