Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 25-07-2016 r. – DI/100000/43/650/2016

Dotyczy obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy mają ustalone prawo do emerytury

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 310

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2015, poz.584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 23 maja 2016r. doręczonym dnia 13 czerwca 2016r. przez przedsiębiorcę (…) w przedmiocie obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

UZASADNIENIE

Dnia 13 czerwca 2016r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 czerwca 2016r. doręczonym dnia 1 lipca 2016r. o wymagane podpisy osób uprawnionych do jego złożenia w imieniu firmy oraz pismem z dnia 6 lipca 2016r. doręczonym dnia 14 lipca 2016r. stanowiącym odpowiedź na bezpośrednie wezwanie Zakładu do uzupełnienia braków wniosku.

Wnioskodawca wskazał, że zatrudnia dwóch pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku maszynisty pojazdu trakcyjnego, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy za pracownika, który pobiera emeryturę, pracodawca powinien opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca wskazał, iż zatrudnieni pracownicy, wskazani w powyższym pytaniu, spełniają warunki określone w art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, w związku z czym, zdaniem spółki należy opłacać za nich składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, mimo że pobierają emeryturę.

W piśmie z dnia 6 lipca 2016r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku przedsiębiorca podkreślił, iż prace wykonywane na stanowisku maszynistów pojazdu trakcyjnego należy zaliczyć do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych i w tym zakresie nie ma wątpliwości. Wątpliwość wnioskodawcy dotyczą tego, czy zatrudnienie emeryta, w niepełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku maszynisty, jest podstawą do naliczenia składki na FEP.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy zareprezentowane we wniosku o wydanie interpretacji odnośnie obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy mają ustalone prawo do emerytury uznać należy za prawidłowe.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład mocą niniejszej decyzji nie rozstrzyga również o tym, iż prace wykonywane przez pracowników, o których mowa we wniosku stanowią prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przyjmując jako prawdziwe twierdzenia w tym zakresie wskazane przez przedsiębiorcę.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wprowadzony artykułem 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz.1342) art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady i tryb opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych reguluje ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r . o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2015r., poz. 965 ze zm).

Zgodnie z dyspozycją treści art. 35 ust. tej ustawy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r . oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obowiązek ten powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 powołanej ustawy, jednakże nie wcześniej niż od 1 stycznia 2010 r., a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

Okres od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do dnia zaprzestania wykonywania tej pracy należy rozumieć jako okres od dnia zatrudnienia na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku. Wskazać przy tym należy, iż płatnik składek zobowiązany jest opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przepis art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych nie uzależnia bowiem obowiązku opłacania składek od wymiaru czasu pracy. Przepis ten odsyła do przepisów art. 3 ust. 1 i 3, które definiują jedynie pojęcie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w oderwaniu od wymiaru czasu pracy.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych uzależniony jest jedynie od dwóch wymogów określonych w art. 35 ust. 1 ww. ustawy, w oderwaniu od warunków, które muszą spełnić ubezpieczeni, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej.

Dyspozycja treści przepisów art. 3 ust. 4 i ust. 5 ustawy o emeryturach pomostowych, zgodnie z którym za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze rozumie się pracowników wykonujących te prace w pełnym wymiarze czasu pracy, nie ma znaczenia dla obowiązków płatnika (pracodawcy), który jest zobowiązany zamieścić dane stanowiska w ewidencji prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze oraz odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zatem składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, bez względu więc na wymiar czasu pracy.

Obowiązek opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych nie dotyczy tych składników wynagrodzeń, które są należne za okresy pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana. Obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za danego pracownika nie wyłącza również okoliczność, iż jest to pracownik z ustalonym prawem do emerytury.

Należy podkreślić, iż art. 35 ust.1 ustawy o emeryturach pomostowych, ani żaden inny przepis tej ustawy nie wskazuje, iż posiadanie przez pracownika (wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) ustalonego prawa do emerytury stanowi przesłankę wyłączającą obowiązek opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zatem, składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, bez względu więc na wymiar czasu pracy, czy też ustalone prawo do emerytury.

Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz