Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 22-07-2013 r. – DI/100000/451/910/2013

Decyzja – stanowisko prawidłowe – obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne – wartość kosztów badań lekarskich zleceniobiorcy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA NR 288

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2010, nr 220, poz.1447, z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2009, nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) z dnia 19 czerwca 2013 r., złożonym w dniu 28 czerwca 2013 r., dotyczącym obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wartości kosztów badań wstępnych zleceniobiorcy poniesionych przez zleceniodawcę.

UZASADNIENIE

Dnia 28 czerwca 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 19 czerwca 2013 r. złożony przez przedsiębiorcę Spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zamierza zatrudnić na umowę zlecenia zleceniobiorcę, którego skieruje na wykonanie wstępnych badań lekarskich.

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskodawca powziął wątpliwość, czy koszt wstępnych badań lekarskich zleceniobiorcy poniesionych przez niego w sytuacji gdy:

  1. skierowanie na przeprowadzenie tych badań i ich wykonanie nastąpi przed przystąpieniem do wykonywania zadań przewidzianych umową zlecenia;
  2. skierowanie na przeprowadzenie tych badań i ich wykonanie nastąpi po dniu zawarcia umowy cywilnoprawnej;
  3. to zleceniobiorca przedstawia zleceniodawcy rachunek z poniesienia kosztów badań lekarskich, zaś zleceniodawca dokonuje refundacji tych kosztów zleceniobiorcy;

powinien zostać uwzględniony w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca informuje, iż koszt badań wstępnych stanowi przychód zleceniobiorcy osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia.

Zdaniem przedsiębiorcy we wszystkich wyżej opisanych sytuacjach koszt wstępnych badań lekarskich, na które skierowany zostanie zleceniobiorca podlegać będzie uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., nr 220, poz.1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998 r ., Nr 21, poz. 94 ze zm.), wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Zwrócić należy przy tym uwagę na fakt, iż wskazane wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy jedynie w sytuacji gdy osobą otrzymującą to świadczenie jest pracownik. W przypadku gdy do poniesienia kosztów tego typu badań zobowiązał się zleceniodawca po stronie zleceniobiorcy powstanie z tego tytułu przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r ., Nr 14, poz. 176 ze zm.), o czym informuje przedsiębiorca w treści swojego wniosku.

W myśl § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r . w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r., Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia , określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, albo prowizyjnie.

Przychodami na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są w myśl jej art. 4 pkt 9 przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy.

Z dniem 1 sierpnia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 12, poz. 860). Według nowego brzmienia § 5 ust. 2 cytowanego rozporządzenia przepisy paragrafów 2-4 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przy ustaleniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem, cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Wśród katalogu wyłączeń przewidzianych przepisami tego rozporządzenia nie znalazły się przychody zleceniobiorców uzyskane w związku z poniesieniem przez zleceniodawcę kosztów jego wstępnych badań lekarskich (bez znaczenia przy tym jest to, czy skierowanie zleceniobiorcy na przeprowadzenie tego typu badań i faktyczne ich wykonanie nastąpiło przed przystąpieniem do wykonywania czynności w ramach umowy zlecenia, czy też po tej dacie; jak również to czy koszty te ponosi zleceniobiorca, zaś zleceniodawca rekompensuje mu ich poniesienie po przedstawieniu odpowiedniego rachunku).

Z powyższego wywieść należy, iż w sytuacji poniesienia przez zleceniodawcę kosztów wstępnych badań lekarskich zleceniobiorcy, ich wartość podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podobnie koszty te będą podlegać włączeniu do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, co wynika z faktu, iż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. (art. 81 ust.ł ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. Nr 164, poz.1027 ze zm.

Jednocześnie Zakład informuje, iż w trybie art, 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie dokonuje interpretacji przepisów prawa podatkowego ze względu na wyłączną właściwość w tym zakresie organów podatkowych. Zakład wydaje interpretację w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego przez przedsiębiorcę i związany jest stwierdzeniem przedsiębiorcy, iż koszt lekarskich badań wstępnych stanowi przychód zleceniobiorcy z tytułu umowy zlecenia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz