Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 17-09-2015 r. – DI/100000/43/911/2015

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 3 % kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 386

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art.83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pani (…) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (…) z dnia 24 lipca 2015 r. doręczonym dnia 7 sierpnia 2015 r. o wydanie pisemnej interpretacji dotyczącej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 7 sierpnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 24 lipca 2015 r., złożony przez Panią (…) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 25 sierpnia 2015 r.

Wnioskodawczym wskazała, iż w okresie od 10.2010 r. do 24.06.2014 r. pracowała na umowę o pracę na czas nieokreślony pracując na stanowisku asystenta nauczyciela. W okresie od 11.05.2012 r. do 06.12.2012 r. była na urlopie macierzyńskim. Od 07.12.2012 r. do 24.06.2014 r. roku przebywała na urlopie wychowawczym. W dniu 24.06.2014 r. umowa została rozwiązana na podstawie porozumienia stron.

W dniu 02.08.2014 r. wnioskodawczym założyła jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie pozaszkolnych form edukacji.

Podsumowując:

  • 05.2010 r. – 24.06.2014 r. – czas trwania umowy o pracę w tym:
  • 11.05.2012 r. do 06.12.2012 r. – zasiłek macierzyński 07.12.2012r. do 24.06.2014 r. – urlop wychowawczy
  • 24.06.2014 r. – rozwiązanie umowy o pracę

Wnioskodawczyni kieruje pytanie czy rozpoczynając współpracę we wrześniu 2015 roku w ramach działalności gospodarczej z byłym pracodawcą może skorzystać ze składek preferencyjnych.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawczym zauważa, iż zgodnie z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie podlegają preferencyjnym składkom osoby, które: „wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowymi wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.”

Biorąc pod uwagę fakt, że w okresie od 05.2012 do 06.2014 (do końca trwania umowy tj. 24.06.2014) wnioskodawczyni przebywała na zasiłku macierzyńskim i urlopie wychowawczym i nie wykonywała żadnych czynności dla ówczesnego pracodawcy pomimo trwania umowy o pracę, uważa, iż może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne rozpoczynając we wrześniu 2015 współpracę z byłym pracodawcą, z którym rozwiązała umowę z dniem 24.06.2014 r.

Rzeczywiste zakończenie wykonywania czynności dla byłego pracodawcy nastąpiło w maju 2012 roku, w dniu rozpoczęcia zasiłku macierzyńskiego, w związku z powyższym zachowany został minimalny okres wykonywania w ramach stosunku pracy czynności, które wnioskodawczyni będzie wykonywać dla byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej od września 2015 roku.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 18 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 25 sierpnia 2015 r. wnioskodawczyni poinformowała, iż w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej to jest przed dniem 02.08.2014 r. nie prowadziła pozarolniczej działalności. W okresie od 05.2012 r. do 06.2014 r. (do końca trwania umowy tj. 24.06.2014 r.) ww. przebywała na zasiłku macierzyńskim i urlopie wychowawczym i nie wykonywała żadnych czynności dla ówczesnego pracodawcy pomimo trwania umowy o pracę.

Rzeczywiste zakończenie wykonywania czynności dla byłego pracodawcy nastąpiło w maju 2012 roku, w dniu rozpoczęcia zasiłku macierzyńskiego, w związku z powyższym zachowany został minimalny okres wykonywania w ramach stosunku pracy czynności, które wnioskodawczyni będzie wykonywać dla byłego pracodawcy w rama&h działalności gospodarczej od września 2015 roku.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Wprowadzony artykułem 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz.1342) art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji.

Stosownie do treści art. 18a ust 1 powyżej ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust.6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust.2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawczyni oświadczyła, iż w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności.

Jednocześnie, pomimo, iż wnioskodawczyni pozostawała w zatrudnieniu u pracodawcy, z którym aktualnie podejmie współpracę, to do rzeczywistego zakończenia wykonywania czynności w ramach stosunku pracy, według oświadczenia wnioskodawczyni, doszło w maju 2012 r., następnie wnioskodawczyni nie wykonywała żadnych czynności w ramach stosunku pracy, gdyż pobierała zasiłek macierzyński, a następnie przebywała na urlopie wychowawczym. W opisanym przypadku wnioskodawczyni zadeklarowała więc, iż nie wykonywała w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje jednocześnie, iż w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji nie posiada uprawnień do prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego, nie bada więc zgodności opisanych, w stanie faktycznym okoliczności z rzeczywistością i nie dokonuje ich weryfikacji. Ponadto, zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia i sposobu zastosowania tych przepisów w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kwestionuje okoliczności przedstawionych przez wnioskodawczynię i nie bada ich zgodności z rzeczywistością. Należy zaznaczyć, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawczynię, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz