Odpowiedź MRPiPS z 03-11-2016 r. na interpelację w sprawie służby BHP

Nawiązując do interpelacji Pani Poseł Krystyny Pawłowicz w sprawie służby BHP, przesłanej wystąpieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 14 października 2016 r. znak: K8INT6557 – przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Problematyka służby BHP została określona w art. 23711 Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704, z późn. zm.). Przepisy te stanowią wdrożenie do polskiego prawa postanowień art. 7 dyrektywy Rady z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. informacje o jednostce

Pragnę zapewnić, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej docenia rolę służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zapewnieniu wszystkim pracującym odpowiednich, zgodnych z przepisami, warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w środowisku pracy.

Odnosząc się do postulatu Pani Poseł dotyczącego rozważenia propozycji wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy albo zamieszczenia przepisów dotyczących tej służby w ustawie uprzejmie informuję, że prace rozpoczęła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która będzie działać przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zadaniem Komisji będzie opracowanie projektów dwóch ustaw: Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. W skład Komisji weszli wybitni przedstawiciele nauki i praktyki indywidualnego i zbiorowego prawa pracy reprezentujący stronę rządową oraz partnerów społecznych. Zakłada się, że Komisja Kodyfikacyjna zakończy swoje prace po upływie 18 miesięcy działalności. Komisja Kodyfikacyjna zaproponuje m.in. strukturę nowego Kodeksu pracy oraz zakres zagadnień, które powinny zostać w nim ujęte.

Tymczasem proponowane zmiany dotyczące służby BHP byłyby zmianami o charakterze systemowym. Dokonanie tak istotnej zmiany powinno także zostać poprzedzone szerokimi konsultacjami, zwłaszcza ze stowarzyszeniami skupiających pracowników służby BHP, Radą Ochrony Pracy, a także wskazane byłoby uzyskanie stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie. Jestem przekonany, że wszelkie zmiany w funkcjonowaniu służby BHP powinny uwzględniać przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom, poprzez efektywne kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, uprzejmie informuję, że aktualnie nie przewiduję prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących służby BHP.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pani za satysfakcjonujące i wyczerpujące.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz