Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 28-08-2015 r. – WPI/200000/43/951/2015

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez członka RN pobierającego wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 951 /2015

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2O04r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 584) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 sierpnia 2015 r. przez przedsiębiorcę (…) siedzibą w (…) w przedmiocie podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym członków rady nadzorczej, którzy pobierają wynagrodzenia ryczałtowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Six>łccznvch Oddział w Lublinie wpłvnał wniosek płatnika (…) z siedzibą w(…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że w powołując uchwała Walnego Zgromadzenia członków Rady Nadzorczej, przyznał im wynagrodzenie ryczałtowe po (…) za udział w posiedzeniu Rady. Wynagrodzenie to jest wypłacane jeden raz w roku za wszystkie posiedzenia, których jest średnio 4 w roku (czyli kwota (…) pod warunkiem zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie sprawozdania z pracy Rady Nadzorczej za okres od poprzedniego do obecnego posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Wypłatę powyższa powierza się Zarządowi Spółdzielni. Zarząd podejmuje uchwałę w sprawie wysokości oraz terminu wypłaty na podstawie list obecności z posiedzeń Rady.

Wnioskodawca zwrócił się o wyjaśnienie, od kiedy w 2015 roku należy w/w członków Rady Nadzorczej zgłosić do ubezpieczenia społecznego: od 1.01.2015r do końca trwania kadencji, czy tylko w miesiącu wypłaty wynagrodzenia (od 1 do ostatniego dnia miesiąca)?.

Według Wnioskodawcy członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia powołania na członka rady nadzorczej, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zaczął tę funkcję wykonywać odpłatnie, do dnia zaprzestaniu pełnienia tej funkcji. W sytuacji, gdy członkowi rady nadzorczej przyznano by wynagrodzenie dopiero po pewnym czasie od momentu powołania do pełnienia tej funkcji, obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje dopiero od dnia przyznania wynagrodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym członków Rady Nadzorczej należy zgłosić do ubezpieczenia społecznego w miesiącu, w którym zostanie wypłacone wynagrodzenie, tzn. jako okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu należy wskazać 1-szy do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpi jego wypłata.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego powyżej przepisu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z kolei w myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej- powyżej powołanym, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Kmcrytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Jednocześnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, iż rozpatrując wniosek złożony w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie prowadzi postępowania wyjaśniającego lub dowodowego, a jedynie dokonuje analizy opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i wskazuje czy w świetle obowiązujących przepisów prawa stanowisko wnioskodawcy, w zakresie wskazanym w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy uznać za prawidłowe czy niewłaściwe. W rezultacie, dla wydania niniejszej decyzji istotne jest stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w świetle opisanego stanu faktycznego.

Ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z. 2015r., poz. 121). W art. 6 ust.1 w w. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawodawca wskazał wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, że osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia społecznego zostały określone w tym przepisie, zostaje objęta tymi ubezpieczeniami i staje się automatycznie stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Wyliczenie to jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Jednocześnie od 1 stycznia 2015r zgodnie z dodanym pkt 22 do art.6 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Członkowie rad nadzorczych nie są objęci obowiązkiem ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Jak słusznie zauważył Wnioskodawca, zgodnie z brzmieniem art.13 pkt 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia powołania na członka rady nadzorczej do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji, nie wcześniej jednak niż od dnia, w który m zaczął tę funkcję wy konywać odpłatnie.

Z przedstawionego, w złożonym w dniu 19 sierpnia 2015r. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, opisu stanu faktycznego wynika, iŻ Wnioskodawca „powołując Uchwałą Walnego Zgromadzenia członków Rady Nadzorczej, przyznał im wynagrodzenie ryczałtowe po (…) udział w posiedzeniu Rady”, powyższy zapis oznacza, iż członkowi rady nadzorczej przyznane zostało wynagrodzenie od momentu powołania go do pełnienia funkcji. Zatem, zgodnie z powołanym powyżej brzmieniem art.6 ust.1 pkt.22 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – począwszy od dnia 1 stycznia 2015r. (od dnia powołania) do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej i pobierania wynagrodzenia z tego tytułu – bez względu na przyjętą formę jego wypłaty i fakt jego wypłaty w terminie późniejszym. Natomiast, obowiązek naliczenia i odprowadzenia składek emerytalnych i rentowej nastąpi w miesiącu w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia to jest zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 121), rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r . w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz.1106. z póżn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r , w sprawie sżezegółowych zasad i trybu postępowania wr sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobow iązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz-U. z 2008 r .. nr 78. poz.465 ze zm.).

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcą stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 sierpnia 2015r w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym członków rady nadzorczej, którzy pobierają wynagrodzenia ryczałtowe po (…) w posiedzeniu Rady – uznał za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz