Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 15-06-2013 r. – DI/200000/451/715/2013

Podleganie ubezpieczeniom społecznym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 715/2013

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2010 r ., nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2009 r . Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 20.05.2013r. przez przedsiębiorcę (…) uznaje za prawidłowe w sprawie stwierdzenia braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę zatrudnionego na podstawie umowy o pracę u innego płatnika składek.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że (…) (Firma X) zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę do prowadzenia księgowości w swojej firmie. Osoba ta jest już zatrudniona na podstawie umowy o prace w innej firmie (Firmie Y) na stanowisku księgowego, gdzie prowadzi księgowość firmy Y. Umowa o pracę w firmie Y jest zawarta na kwotę wyższą niż minimalne wynagrodzenie brutto miesięcznie. Obie firmy mają tego samego udziałowca większościowego (95% udziałów w każdej z firm). Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia w firmie X, nie będzie wykonywała pracy na rzecz firmy Y, w której jest pracownikiem.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się o wydanie interpretacji, czy opisany powyżej zleceniobiorca zatrudniony w firmie (…) (Firmie X), posiadający umowę o prace w innej firmie (Firmie Y) tego samego udziałowca, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art.9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych – osoby, o których mowa w art.6 ust. 1 pkt 1, 3, 10, 18a, 20, 21, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taka zawarły z pracodawcą z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują prace na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkowstwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust.1a.

W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy, osoba do prowadzenia księgowości, zatrudniona w firmie X na podstawie umowy zlecenia będzie podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Fakt, iż osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie Y, jednocześnie zatrudniona w firmie X na podstawie umowy zlecenia, gdzie firmy X i Y maja tego samego udziałowca, nie oznacza, że umowa zlecenia z firmą X zawarta jest z pracodawcą z którym pozostaje w stosunku pracy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – obowiązującego od dnia 01.01.2013 r., Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r ., o systemie ubezpieczeń społecznych – cytowanej powyżej.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym określono w art. 6 ust.1 powołanej ustawy. Powołany przepis stanowi, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawue umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ust.4 tegoż artykułu. Dla rozstrzygnięcia obowdązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – osoby, o których mowa w art. 6 ust.l pkt 1, 3, 10, 18a, 20 i 21 ( w tym m.in. będące pracownikami), spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują prace na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkowstwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust.1a.

Natomiast, ust. 1a tegoż art. 9 stanowi, że ubezpieczeni wymienieni w ust.1, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Z powyższego wynika, że pracownik spełniający jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innego tytułu np. z tytułu dodatkowo wykonywanej w innym podmiocie niż własny pracodawca umowy zlecenia, która nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jedynie z tytułu stosunku pracy. Zatem z innych tytułów może on wnioskować o objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi, ale na zasadzie dobrowolności.

Reasumując, za osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia, która jednocześnie jest pracownikiem wykonującym pracę w innym podmiocie nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jeżeli: umowa zlecenia nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, a z tytułu stosunku pracy zleceniobiorca osiąga w przeliczeniu na okres miesiąca przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

W konsekwencji powyższego, uwzględniając przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, iż stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji złożonym w dniu 20.05.2013r. – w spawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę u innego płatnika składek – uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz