Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 10-05-2013 r. – WPI/200000/451/581/2013

Podstawa wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej w okresie 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 581/2013

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r ., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r ., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 22.04.2013r. przez przedsiębiorcę (…)

  1. uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku w części dotyczącej nabycia w momencie rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej,

  2. odmawia wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej możliwości dokonania korekty zadeklarowanej podstawy wymiaru składek oraz możliwości zaliczenia wpłaconych składek w poczet kolejnych miesięcy jako nadpłata.

UZASADNIENIE

W dniu 22.04.2013r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym wskazała, iż do 31 maja 2012r. była zarejestrowana z pełnymi składkami ZUS jako osoba współpracująca w firmie swojego męża, gdzie do obowiązków wnioskodawcy należało wprowadzenie dokumentów do systemu informatycznego. Od czerwca 2012r. wnioskodawczyni została zarejestrowana wyłącznie do składki zdrowotnej, ponieważ wszystkie składki są odprowadzanie z rozpoczętej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

Ponadto wnioskodawczyni wskazała, iż jest to jej pierwsza działalność, czynności jakie wykonywała u męża jako osoba współpracująca (tj. wprowadzanie dokumentów do systemu) nie były wykonywane w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy oraz są różne od zakresu działalności gospodarczej prowadzonej obecnie przez wnioskodawczynię. Usługi wykonywane w ramach działalności wnioskodawczyni są świadczone zarówno na rzecz firmy męża wnioskodawczyni (np. wypożyczanie sprzętu), tym samym są wystawiane faktury, jak również na rzecz innych firm. Dodatkowo wnioskodawca nadmienił, iż posiada z mężem rozdzielność majątkową.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie przedsiębiorca wskazał, iż zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r . osoba prowadząca działalność gospodarczą spełniająca jednocześnie warunki wymienione w tymże artykule, jest osobą uprawnioną do skorzystania z preferencyjnych składek ZUS przez okres dwóch lat od momentu założenia działalności, równocześnie będąc zgłoszoną jako osoba współpracująca w drugiej firmie członka rodziny tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w związku ze zbiegiem ubezpieczeń.

Wnioskodawczyni uważa, iż w momencie założenia działalności gospodarczej dokonując zgłoszenia do wszystkich składek w swojej firmie, natomiast w firmie męża pozostając tylko zgłoszoną do ubezpieczenia zdrowotnego nastąpiła zamiana tytułu ubezpieczenia jako pierwszego, w związku z tym w działalności prowadzonej, wnioskodawczyni uważa, iż jest osobą uprawnioną do opłacania składek w preferencyjnej wysokości, ponieważ do tej pory nie prowadziła działalności gospodarczej oraz czynności jakie wykonuje w firmie męża są inne niż zakres działalności gospodarczej, a w firmie męża może być jednocześnie zgłoszona jako osoba współpracująca wyłącznie ze składką zdrowotną.

Ponadto przedsiębiorca stoi na stanowisku, iż w związku z tym, że od momentu założenia firmy tj. 01.06.2012r. była zgłoszona z kodem 0510, a tym samym opłacała wyższe kwoty ubezpieczenia, kwoty wpłacone do tej pory mogą być zaliczone w poczet kolejnych miesięcy jako nadpłata.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych – cyt. powyżej – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt. 1) i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Konstrukcja powołanego powyżej art. 18a ust 2 pkt. 2) ogranicza prawo do deklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia osobom, które uprzednio ubezpieczone były jako osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, podejmujące prowadzenie działalności gospodarczej i wykonującym na rzecz osoby, z którą uprzednio współpracowały, w ramach obecnie prowadzonej działalności te same czynności, które wykonywały jako osoby współpracujące, o ile współpraca odbywała się w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Natomiast w przypadku gdy współpraca odbywała się bezumownie lub na innej podstawie niż umowa o pracę lub spółdzielcza umowa o pracę, osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, wykonujące jednocześnie w ramach prowadzonej działalności czynności wykonywane uprzednio na rzecz osoby, z którą uprzednio współpracowały nabywają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

W konsekwencji powyższego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe w części dotyczącej nabycia w momencie rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż zgodnie z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązującym od dnia 01.01.2013r.)interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r ., Nr 220, poz.1447, z póżn. zm.), wydawane są przez Zakład wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. W konsekwencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej możliwości dokonania korekty zadeklarowanej podstawy wymiaru składek oraz możliwości zaliczenia wpłaconych składek w poczet kolejnych miesięcy jako nadpłata.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz