Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 6-02-2013 r. – DI/100000/451/113/2013

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 63

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (…) z dnia 29 stycznia 2013 r. doręczonym dnia 31 stycznia 2013 r. odnośnie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 31 stycznia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym wskazała, iż do dnia 31 lipca 2011 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w (…). W dniu 1 czerwca 2012r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy (…) Czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej ww. wykonywała uprzednio w ramach stosunku pracy zamierza w przyszłości kontynuować świadczenie usług o tym samym charakterze dla tego samego klienta.

Na podstawie art.18 ust.8 od 1 czerwca 2012r. do 31 grudnia 2012 r. wnioskodawczym opłacała składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych obliczone od podstawy stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Wnioskodawczyni posiada wątpliwość czy począwszy od 1 stycznia 2013 r. może opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obliczone od podstawy będącej zadeklarowaną kwotą, nie niższą jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia na podstawie przepisów art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

We własnym stanowisku w sprawie (…) wskazuje, iż w jej opinii, począwszy od 1 stycznia 2013 r. do czasu, gdy upłyną 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej, posiada ona prawo do zastosowania niższej podstawy wymiaru składek zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Według wnioskodawczym, przepis art.18a ust.2 pkt 2 wyłącza z możliwości zastosowania niższej podstawy wymiaru osoby, które w bieżącym lub poprzednim roku były związane stosunkiem pracy z podmiotem, dla którego świadczą usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takie wyłączenie miało miejsce, zdaniem wnioskodawczyni w opisanym przypadku – w roku 2012, gdyż w poprzednim roku (2011) ww. wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej.

Obecnie w roku 2013, jak również w roku poprzednim ww. nie wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej, w związku z czym przedmiotowe wyłączenie, o którym mowa w art.18a ust.2 pkt2, nie ma zdaniem wnioskodawczyni, zastosowania w jej przypadku jest zdania, iż począwszy od 1 stycznia 2013 r. do czasu, gdy upłyną 24 miesiące od rozpoczęcia działalności, może skorzystać z niższej składki, zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

(…) jest zdania, iż począwszy od 1 stycznia 2013r. do czasu, gdy upłyną 24 miesiące od rozpoczęcia działalności, może skorzystać z niższej składki, zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust.6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust.2 przywołanej ustawy wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jednocześnie wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego wskazuje, iż w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy. Czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej wykonywała ona uprzednio w ramach stosunku pracy, jednocześnie zamiarem (…) jest kontynowanie świadczenia usług o tym samym charakterze dla tego samego klienta.

Pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności – w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24-miesięcznego okresu. Oznacza to, że od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy następuje utrata prawa do deklarowania kwoty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia, a prawo to ponownie zyskuje sic od dnia zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Okoliczność przywołana przez wnioskodawczynię, iż zatrudnienie ustało w lipcu 2011r. nie ma znaczenia w rzeczonym przypadku. Fakt, iż wnioskodawczyni nie jest aktualnie zatrudniona i nie była zatrudniona w roku 2012, nie zmienia faktu, iż w zakresie prowadzonej aktualnie działalności gospodarczej znajdują się czynności, które ww. wykonywała w ramach stosunku pracy, w którym pozostawała w roku 2011, a więc w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przyjęte przez wnioskodawczy nię rozumienie zależności pomiędzy okresem zatrudnienia, a okresem prowadzenia działalności gospodarczej nie może być uznane za prawidłowe w świetle konstrukcji przepisu art. 18a ust. 2 pkt 2. Tylko zaprzestanie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy mogłoby skutkować nabyciem prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz