Odpowiedź MRPiPS z 12-07-2018 r. na interpelację w sprawie wymiaru zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

W związku z interpelacją nr 23456 złożoną przez Pana Posła Piotra Uścińskiego w sprawie wymiaru zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

W obecnym stanie prawnym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Możliwość wykorzystywania tego zwolnienia w wymiarze godzinowym została wprowadzona od dnia 2 stycznia 2016 r. – ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268). Wprowadzenie m.in. tego rozwiązania stanowiło kolejny etap na przestrzeni ostatnich lat w tworzeniu warunków umożliwiających godzenie ról rodzinnych i zawodowych, sprzyjających zwłaszcza bardziej elastycznemu wykorzystywaniu przez rodziców uprawnień pracowniczych związanych z opieką nad dzieckiem. O sposobie wykorzystania tego zwolnienia pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik może uzyskać zwolnienie od pracy nie tylko na całe dwa dni jego pracy, ale także na część dnia, np. na godzinę lub dwie godziny (maksymalnie będzie mógł korzystać ze zwolnienia w roku kalendarzowym przez 1 godzinę w ciągu 16 dni).

Wprowadzenie możliwości wykorzystywania zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników związanym z bardziej elastycznym i swobodnym sposobem korzystania z tego zwolnienia, a także pozwala na racjonalniejsze gospodarowanie jego wymiarem, umożliwiając tym samym załatwienie spraw związanych z większą liczbą wychowywanych dzieci. Dokonanie pełnej oceny funkcjonowania tej regulacji, w tym także potrzeby dokonywania zmian w zakresie dalszego uelastyczniania i rozszerzania tego rozwiązania wymaga czasu.
W związku z tym postulat dotyczący przyznania zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 188 Kodeksu pracy, na każde z wychowywanych przez pracownika dziecko w wieku do 14 lat będzie rozważany.

Pragnę zwrócić uwagę, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonując oceny w zakresie modyfikacji obecnego art. 188 Kodeksu pracy, w celu zapewnienia pracownikom wychowującym większą liczbę dzieci dostępu do tego uprawnienia w wymiarze uzależnionym od liczby wychowywanych dzieci, bierze także pod uwagę skutki finansowe dla pracodawców, będących zarówno przedsiębiorcami jak i podmiotami publicznymi oraz wpływ takiej zmiany na rynek pracy.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące i wyczerpujące.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz