Odpowiedź MRPiPS z 29-09-2017 r. na interpelację w sprawie zapewnienia pierwszej pomocy przedmedycznej w zakładach pracy

w odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez Pana Posła Adama Ołdakowskiego wraz z grupą posłów w sprawie zapewnienia pierwszej pomocy przedmedycznej w zakładach pracy (interpelacja nr 15367), skierowaną do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przekazaną wystąpieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 12 września 2017 r. znak: K8INT15367 – przedstawiam następujące wyjaśnienia w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy.

Polskie prawo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w pełni uwzględnia postanowienia prawa Unii Europejskiej. Wymagania dotyczące zapewnienia przez pracodawców udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach są określone w art. 8 dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Zgodnie z tą dyrektywą, pracodawca podejmuje odpowiednie środki celem zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach (stosownie do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa) oraz wyznacza pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie w życie środków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Wymagania dyrektywy dotyczące udzielania pierwszej pomocy zostały wdrożone do prawa polskiego przepisami ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. 2016 r. poz. 1666 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650, z późn. zm.). Przepisy Kodeksu pracy (art. 2091) zobowiązują pracodawców m.in. do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz zapewnienia łączności ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

W § 44 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (wydanego na podstawie Kodeksu pracy), pracodawca został zobowiązany do zapewnienia pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środków do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca ma obowiązek zapewnić:

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz