Odpowiedź MRPiPS z 28-02-2019 r. na interpelację w sprawie zróżnicowanej wysokości odpraw emerytalnych

Zgodnie z art. 921 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Kodeks pracy gwarantuje wszystkim pracownikom, których stosunek pracy jest regulowany jego przepisami, minimalną odprawę emerytalną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Odprawa ta jest świadczeniem powszechnym, co oznacza, że przepisy zakładowe lub branżowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania) mogą ustanowić odprawę emerytalną w wyższej wysokości.

Pragnę wskazać, że dla niektórych pracowników, w tym pracowników sfery budżetowej systemy wynagradzania regulują odrębne przepisy jak np. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r., poz. 967, z późn. zm.), ustawa z dnia 30 sierpnia 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668), ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1260, z późn. zm.), ustawaz dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1915) czy ustawa o służbie cywilnej z dnia 18 listopada 2008 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1559). Przepisy tych ustaw przewidują odprawy emerytalne w wyższej wysokości niż określona w Kodeksie pracy. Przy czym należy zauważyć, że ich wysokość jest także zasadniczo uzależniona od okresów zatrudnienia w sferze budżetowej.

W związku z powyższym pragnę zauważyć, że prawo pracownika do jednorazowej odprawy pieniężnej, jej wysokość oraz zasady nabywania prawa do tej odprawy, należy zatem rozpatrywać zatem w kontekście przepisów ustanawiających takie prawo dla danej grupy pracowników.

Kwestia dotycząca wprowadzenia ewentualnych zmian w regulacjach określających prawo pracowników do jednorazowej odprawy emerytalnej (np. w zakresie określenia jej wysokości), należy do zakresu działań poszczególnych ministrów, w kompetencji których pozostają przepisy regulujące problematykę odpraw emerytalnych. Odnośnie odprawy przysługującej na podstawie Karty Nauczyciela jest to Minister Edukacji Narodowej.

Jednocześnie pragnę poinformować, że obecnie nie są planowane prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy w zakresie odprawy emerytalnej.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za satysfakcjonujące i wyczerpujące.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz