Odpowiedź MRPiPS z 10-04-2019 r. na interpelację w sprawie nowelizacji Kodeksu pracy oraz zatrudniania młodocianych pracowników

W związku z interpelacją nr 29983 Pani Posłanki Agnieszki Pomaski oraz grupy posłów w sprawie nowelizacji Kodeksu pracy oraz zatrudniania młodocianych pracowników, uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z art. 355 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.) przepisy m.in. art. 191 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (stanowiącego, że wolno zatrudniać młodocianych, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową) stosuje się również do dotychczasowych gimnazjów do czasu zakończenia kształcenia, a zatem od dnia 1 września 2019 r. absolwenci gimnazjum będą mogli być zatrudnieni na zasadach przewidzianych dla młodocianych pracowników.

Odnośnie sytuacji absolwentów gimnazjum, którzy nie mają 15 lat, uprzejmie wyjaśniam, że przepisami art. 4 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245) wprowadzono do Kodeksu pracy m.in. nowe przepisy art. 191 § 21 – § 22, zgodnie z którymi osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych. Jednocześnie w przepisach ww. ustawy nie przewidziano takiej możliwości w odniesieniu do osób niemających 15 lat, które ukończyły gimnazjum.

Pragnę wyjaśnić, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformował Ministerstwo Edukacji Narodowej o pojawiających się wątpliwościach w tym zakresie. Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło, że przewiduje umieszczenie przepisu rozwiązującego przedmiotową kwestię w procedowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (UD 484).

Odnośnie pytania trzeciego uprzejmie wyjaśniam, że z informacji uzyskanych od Ministra Edukacji Narodowej wynika, że stosownie do przepisów art. 191 § 22 i § 24 Kodeksu Pracy absolwent ośmioletniej szkoły podstawowej, który rozpoczął naukę w tej szkole mając 6 lat i w chwili jej ukończenia nie osiągnął 15 lat, może podjąć naukę w branżowej szkole I stopnia w tzw. systemie dualnym, tzn. może być zatrudniony przez pracodawcę na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, a dokształcanie teoretyczne zawodowe i kształcenie ogólne będzie realizował w szkole. Opisane wyżej rozwiązanie będzie dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy wyrażą na to zgodę rodzice dziecka (lub opiekun prawny) oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące i wyczerpujące.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz