Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 23-05-2019 r. – WPI/200000/43/445/2019

Składki ZUS a odszkodowanie z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu osobom, z którymi na czas pełnienia funkcji członka zarządu były podpisane cywilne umowy o świadczenie usług zarządzania, a wynagrodzenie ustalane było zgodnie z zapisami ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 445/2019

Na podstawie art 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 06 marca 2018 r – Prawo przedsiębiorców (Dz U. z 2018 r poz. 646 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2019 r poz 300 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 26 kwietnia 2019 r., uzupełnionym w dniu 10 maja 2019 r przez przedsiębiorcę:  (…) S.A, uznaje za prawidłowe w przedmiocie wyłączenia i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości wypłacanego odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu, osobom z którymi na czas pełnienia funkcji członka zarządu były podpisane cywilne umowy o świadczenie usług zarządzania, a wynagrodzenie ustalane było zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2019 r do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (…) S.A. Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony w dniu 10 maja 2019 r Opis stanu faktycznego.

Z osobami pełniącymi funkcje członków zarządu spółki zawierane są na czas bycia członkiem zarządu, cywilne umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania. Wynagrodzenia członków zarządu ustalane są zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2016 r. poz. 1202), Członkom zarządu po rezygnacji lub odwołaniu z funkcji członka zarządu, zgodnie z zapisami umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, wypłacane są odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji. Od wypłacanych odszkodowań Wnioskodawca nalicza składki na ubezpieczenia społeczne.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie.

Odszkodowania wypłacane po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu, z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji osobom, z którymi na czas pełnienia funkcji członka zarządu były podpisane cywilne umowy o świadczenie usług zarządzania i do których stosuje się zapisy ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne Powyższe wynika z poniżej podanych przepisów:

  1. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia MPiPS z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (…), podstawy wymiaru składek nie stanowią odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 101.2 Kodeksu pracy.
  2. Na podstawie § 5 ust, 2 pkt 2 ww. Rozporządzenia przepisy § 2 tego Rozporządzenia stosuje się także do osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
  3. Na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług w zakresie zarządzania stosuje się przepisy o zleceniu.
  4. Do ustalania wynagrodzenia członków spółki stosuje się przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (DZ. U. z 2016 poz. 1202).

Art. 8 ust. 2 tej ustawy mówi. ze do odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji przysługujących na podstawie tej ustawy stosuje się przepisy art 101 1 § 1 oraz art. 101.2- 101.4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Biorąc powyższe przepisy i fakt, ze wynagrodzenia członków zarządu ustalane są zgodnie z zapisami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (spółka podlega pod przepisy tej ustawy) oraz w ustawie tej jest odniesienie do art 101.2 kodeksu pracy, dlatego na podstawie § 2 ust. 1 pkt 4 i § 5 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia MPiPS z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odszkodowania wypłacane byłym członkom zarządu z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji me będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Pismem z dnia 10 maja 2019 r Oddział wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku poprzez wskazanie:

  • czy wartość wypłacanego odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu, osobom z którymi na czas pełnienia funkcji członka zarządu były podpisane cywilne umowy o świadczenie usług zarządzania, a wynagrodzenie ustalane było zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r, o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, będzie stanowiło dla nich przychód w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.).

w odpowiedzi na powyższe, w dniu 10 maja 2019 r. Wnioskodawca poinformował, ze wartość wypłaconego odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu stanowi przychód w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust 1 pkt 2 powyższej ustawy).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu I sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego Indywidualnej sprawie (interpretacja Indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności me przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji Indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając interpretację Indywidualną Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt. iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź tez poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U z 2019 r. poz. 505 ze zm.), spółka akcyjna jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na akcje o równej wartości nominalnej. Zdolność do czynności prawnych spółki akcyjnej realizuje zarząd spółki, a jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.

W myśl art. 368 § 4 powołanej powyżej ustawy Kodeks spółek handlowych – członek zarządu powoływany i odwoływany jest przez Radę Nadzorczą, chyba że statut spółki stanowi Inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność prawna stanowi bowiem oświadczenie woli spółki, mocą którego ustanawiany jest jeden z jej organów, a konkretnie jego członek bądź członkowie. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to Stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu oraz czy będzie się wiązał z wynagrodzeniem czy nie Podstawą pełnienia funkcji członka zarządu może być w rezultacie zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług jak też jedynie powołanie.

Z kolei w myśl § 1 ww. rozporządzenia Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne I rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (…), osiągany z określonego tytułu.

Zgodnie natomiast z zapisem art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przychodami są: przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu, zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pocierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z § 2 ust 1 pkt 4 wyżej cytowanego rozporządzenia, wyłączone są odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 1011 Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt l ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, z członkiem organu zarządzającego spółka zawiera umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji.

Zapisy dotyczące odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji zawarte są w art. 8 ust. 1 powyższej ustawy Natomiast z treści art 8 ust 2 ww. ustawy wynika, że w sprawach określonych w ust. 1, przepisy art 101: 1014 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio, przy czym odszkodowanie za każdy miesiąc, o którym mowa w tych przepisach, nie może być wyższe niż 100% wynagrodzenia miesięcznego podstawowego otrzymanego przez członka organu zarządzającego przed ustaniem pełnienia funkcji.

Zatem, kwestia odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji w odniesieniu do osób świadczących usługi zarządzania w oparciu o ustawę z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, została uregulowana w szczególny sposób dla tej grupy osób, tj. poprzez odesłanie do przepisów Kodeksu pracy regulujących zakaz konkurencji.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Wnioskodawcę wniosku wynika, że z osobami pełniącymi funkcje członków zarządu spółki zawierane są na czas bycia członkiem zarządu, cywilne umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania. Wynagrodzenia członków zarządu ustalane są zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Członkom zarządu po rezygnacji lub odwołaniu z funkcji członka zarządu, zgodnie z zapisami umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, wypłacane są odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji.

W związku z powyższym należy uznać, że wartość odszkodowania wypłaconego z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji dla osób, zatrudnionych na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 26 kwietnia 2019 r., uzupełnionym w dniu 10 maja 2019 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa, uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości wypłacanego odszkodowania z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po zakończeniu pełnienia funkcji członka zarządu, osobom z którymi na czas pełnienia funkcji członka zarządu były podpisane cywilne umowy o świadczenie usług zarządzania, a wynagrodzenie ustalane było zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

źródło: https://bip.zus.pl

Wytłuszczenia dokonane przez redakcję

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz