Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji przebywania na niepłatnym zwolnieniu lekarskim z tytułu stosunku pracy, z którego zagwarantowane jest co najmniej minimum płacowe
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 803/2018
Na podstawie art. 34 ust 1 i ust. 5 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r, o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm ), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 04 lipca 2018 r. przez przedsiębiorcę: (…) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji przebywania na niepłatnym zwolnieniu lekarskim ze stosunku pracy, z którego zagwarantowane jest co najmniej minimalne wynagrodzenie.
UZASADNIENIE
W dniu 04 lipca 2018 r. do zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (…).
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawca jest zatrudniony w firmie na umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem Obecnie Wnioskodawca przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale nie chce i nie otrzymuje zasiłku. W zakładzie pracy złożył oświadczenie, w którym poinformował, że za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim nie jest mu należny zasiłek chorobowy, ponieważ czynnie pełni funkcję prezesa spółki z tytułu umowy o powołanie Wnioskodawca równocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Do tej pory opłacał jedynie składkę zdrowotną. W zakładzie pracy Wnioskodawca jest wykazywany z kodem 151 -usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku. Wnioskodawca zadał pytanie: czy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien z działalności gospodarczej opłacać także składki społeczne?
Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:
Według Wnioskodawcy, z działalności gospodarczej nie powinien opłacać wszystkich składek, ponieważ w dalszym ciągu jest zatrudniony i ma zagwarantowane w umowie co najmniej minimalne wynagrodzenie
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców;, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu I sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w Jego indywidualnej sprawie {Interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób wykonujących działalność pozarolniczą regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust 1 powołanej ustawy osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.
Stosownie natomiast do treści art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów takich jak m.in prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a, zgodnie z którym ww. ubezpieczeni, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za prace podlegają rówmeż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.
Wyjątek od tej zasady stanowią pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, którym przepisy kodeksu pracy gwarantują co najmniej minimalne wynagrodzenie. Przyjęcie bowiem literalnego brzmienia cytowanego art. 9 ust. 1a prowadziłoby do sytuacji, w której obowiązek opłacania składek z innych tytułów powstawałby w razie choroby pracownika, lub nie wypłacenia pracownikowi należnego wynagrodzenia.
W świetle powyższego należy przyąć, ze dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy tak długo, jak długo trwa stosunek pracy dodatkowe tytuły ubezpieczeń mają charakter dobrowolny
Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 04 lipca 2018 r. wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę z zagwarantowanym wynagrodzeniem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Z tytułu umowy o pracę Wnioskodawca przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale zasiłek chorobowy z tego tytułu nie jest wypłacany, w dokumentach rozliczeniowych występuje z kodem świadczenia przerwy 161- nieobecność usprawiedliwiona bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku.
Przyjmując opis stanu faktycznego przedstawiony powyżej dla Wnioskodawcy prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pozostającego równocześnie w stosunku pracy z zagwarantowanym w umowie wynagrodzeniem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej mają charakter dobrowolny.
W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 04 lipca 2018 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji przebywania na niepłatnym zwolnieniu lekarskim ze stosunku pracy, z którego zagwarantowane jest co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 06 marca 2018 r Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja me jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art, 83 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust- 5 ustawy z dnia z dnia 06 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…).
źródło: https://bip.zus.pl