Równe prawo kobiet i mężczyzn m.in. do kształcenia, zatrudnienia i awansów oraz do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości gwarantuje art. 33 ust. 2 Konstytucji RP. Zasada ta jest realizowana przede wszystkim przez obowiązujące równościowe i antydyskryminacyjne regulacje przyjęte w polskim prawie pracy (Kodeksie pracy). Nakazują one równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu (art. 112 k.p.) oraz zabraniają jakiejkolwiek dyskryminacji, m.in. ze…
czytaj dalej ➤➤➤Miesiąc: maj 2023
Dwie umowy zlecenia o podobnym zakresie z tym samym pracodawcą – interpretacja ZUS z 26-4-2023 r. – DI/200000/43/355/2023
Składki ZUS a dwie umowy zlecenia o podobnym zakresie przedmiotowym z tym samym pracodawcą INTERPRETACJA INDYWIDUALNA (…) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe w przedmiocie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców – osób spoza Unii Europejskiej, z tytułu zawartych umów zlecenia z tym samym pracodawcą, o podobnym zakresie przedmiotowym. UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 13 kwietnia 2023 r. Przedsiębiorca…
czytaj dalej ➤➤➤Konsultacja zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę – wyrok SN z 22-2-2023 r. – III PSKP 50/22
Ponowna konsultacja ze związkiem zawodowym wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego po skutecznym cofnięciu przez pracodawcę wcześniejszego wypowiedzenia. Zbyt długi okres między przeprowadzeniem konsultacji zamiaru wypowiedzenia z organizacją związkową a datą wypowiedzenia umowy o pracę TEZA 1. Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane po skutecznym cofnięciu przez pracodawcę wcześniejszego wypowiedzenia skonsultowanego z organizacją związkową musi być poprzedzone konsultacją w trybie art. 38…
czytaj dalej ➤➤➤Odpowiedź MRiPS z 11-10-2013 r. w sprawie rozliczenia czasu pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w trakcie trwania okresu rozliczeniowego
(…) Zasady obliczania wymiaru czasu pracy pracownika określa art. 130 Kodeksu pracy. Z przepisu tego wynika, że obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, oblicza się: 1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie 2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i…
czytaj dalej ➤➤➤Ryczałt i ekwiwalent za pracę zdalną a podatek – interpretacja KIS z 12-5-2023 r. – 0114-KDIP3-2.4011.341.2023.2.MN
Czy ryczałt i ekwiwalent za pracę zdalną podlega opodatkowaniu? INTERPRETACJA INDYWIDUALNA (…) Szanowni Państwo stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe. UZASADNIENIE Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 23 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków…
czytaj dalej ➤➤➤Odpowiedź MRiPS z 28-4-2023 r. w sprawie planu urlopów wypoczynkowych
W myśl art. 163 § 1 K.p., urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów ustalającym terminy ich wykorzystywania przez pracowników w danym roku kalendarzowym. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 K.p., tj. urlopu na żądanie. Pracodawca…
czytaj dalej ➤➤➤