Użytkownik nie jest zalogowany lub nie ma dostępu do poniższej treści.
Ekwiwalent za pranie a składki ZUS
TEZA
W art. 2379 § 3 k.p. nie określono metody ustalania wartości ekwiwalentu za pranie ubrań, ani nie wyłączono ryczałtowego sposobu dokonywania rozliczeń, pozostawiając tę kwestię stronom stosunku pracy. Nie jest więc wykluczona inna metoda dokonywania rozliczeń kosztów prania odzieży roboczej, to jest ustalenie stałej kwoty, która ma odpowiadać kosztom ponoszonym przez pracownika, czyli kwoty ryczałtowej. Ryczałt jest ekwiwalentny, jeżeli wypłacona kwota jest odpowiednia do wysokości poniesionych kosztów, a więc wtedy, gdy jej wysokość została określona w stałej kwocie, jeżeli jej wyliczenie uwzględnia rzeczywistą częstotliwość ponoszenia wydatków i mieści się w niewielkiej rozpiętości cen rynkowych. Ustalone w taki sposób świadczenie również nie będzie podlegało włączeniu do podstawy wymiaru składki, która w konsekwencji nie posłuży do obliczenia wysokości świadczenia emerytalnego i rentowych.
SENTENCJA
Sąd Apelacyjny w Łodzi – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2019 r. w Ł.
sprawy S. W. prowadzącego Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe (…) w Z.
przy udziale S. B., P. K., M. K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
o wysokość składek na ubezpieczenia społeczne
na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
od wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim
z dnia 6 czerwca 2018 r. sygn. akt V U 872/17
1. oddala apelację;
2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. na rzecz S. W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.
Dostęp na 365 dni teraz zamiast 399 zł
za jedyne 149 zł (brutto)
Wybierając tą opcję otrzymujesz dostęp na 365 dni do wszystkich treści premium serwisu Interpretacje-Orzeczenia.pl. Opłata jest jednorazowa.
Dostęp na 183 dni teraz zamiast 299 zł
za jedyne 99 zł (brutto)
Wybierając tą opcję otrzymujesz dostęp na 183 dni (pół roku) do wszystkich treści premium serwisu Interpretacje-Orzeczenia.pl. Opłata jest jednorazowa.