Odpowiedź MRPiPS z 1-08-2019 r. w sprawie wliczania do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej

Odpowiadając na Interpelację nr 32340 Pana Posła Jarosława Gonciarza w sprawie wliczania do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku świadczenia usług osobiście, przesłaną przy piśmie z dnia 17 lipca 2019 r., znak: K8INT32340, uprzejmie informuję, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie uprawnień pracowniczych, wynikających z ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy, wlicza się, co do zasady, okresy pozostawania w pracowniczym stosunku pracy. Okresy prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, bez względu na formę tej działalności, nie mogą być wliczane do okresu zatrudnienia w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Działalność gospodarcza jest bowiem odrębnym i jakościowo odmiennym rodzajem aktywności zarobkowej, uregulowanym w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292). W związku z tym nie jest możliwe utożsamianie tego rodzaju działalności z pracą podporządkowaną wykonywaną w ramach stosunku pracy. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, także jednoosobową nie są bowiem pracownikami, a jeżeli dodatkowo zatrudniają pracowników to w tych stosunkach pracy występują jako pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników, a nie jako pracownicy.

Wprowadzenie ogólnej regulacji przewidującej wliczanie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze zwiększałoby obciążenia finansowe pracodawców, a w przypadku świadczeń o charakterze fakultatywnym, których warunki nabycia określa pracodawca, mogłoby być uznane za zbyt daleką ingerencję w sferę prowadzonej przez nich samodzielnej polityki wynagradzania. W związku z powyższym nie są prowadzone prace legislacyjne w postulowanym przez Pana Posła kierunku.

Takie stanowisko zostało także przedstawione Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Wytłuszczenia dokonane przez redakcję

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

10 Thoughts to “Odpowiedź MRPiPS z 1-08-2019 r. w sprawie wliczania do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej”

 1. Martyn@

  Chore. Nawet okres pobierania zasiłku z PUP przez niepracujacych nierobów jest wliczany do stażu pracy, a wieloletnia działalność gospodarcza, gdzie człowiek paznokcie sobie łamał, po nocach siedział, flaki z siebie wypruwał już nie… i to uzasadnienie: „bo stosunek pracy ma zgoła odmienny charakter od pracy w ramach działalności…” To ja się pytam, a pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez nierobów nie ma??! Chore, chore, chore!

 2. Karol

  Tak jak napisał Martyn – CHORE PRAWO! Okres prowadzenia działalności gospodarczej powinien być liczony podwójnie. Na „swoim” to człowiek dopiero charuje, prawie całą dobę w pracy, zrobić ofertę, wynegocjować cenę, zorganizować materiały i narzędzia, dojechać, wykonać prace, posprzątać i jeszcze latać po urzedach, żeby UDOWODNIĆ ŻE NIE JEST SIE ZLODZIEJEM!

 3. Marcin

  Przepis całkowicie z tzw. „dupy”. Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych się zalicza tak samo prowadzenie gospodarstwa rolnego a własna działalność już nie. Gdzie tu sprawiedliwość ?

 4. piotr

  Płacąc Zus tak samo jak inni nie należy się dlaczego ? To jest sprawiedliwe ? Człowiek na etacie pracuje tak samo jak na swojej działalności gospodarczej !!! Więc coś jest nie tak !!!!

 5. Agnieszka

  Chore te przepisy! Ja przez 10 lat prowadziłam swoja działalność i co z tego mam? Wielkie gówn……!!!! Urlopu wiecej nie , dodadku stazowego do wypłaty nie!!! Ale ze mnie doili wszystko zus vat i co z tego mam ….! To nieroby maja wieksze przywileje niz człowiek uczciwie zarabiajacy! Skandal i tyle!

 6. przemyslaw

  chore prawo, jak tak można? Praca na własny rachunek to praca jak na 4 etatach!

 7. Kris

  Trzeba się naprawdę tym zająć ..jakaś inicjatywa

  1. Renata

   To jest bardzo niesprawiedliwe bo wiadomo ile wynosi skłdka ZUS opłacana co miesiąc. A takiej żonie ”rolnika” który ma troszke ponad hektar pola i płacił za nią KRUS(ok.250 zł na kwartał) która całe życie nigdzie nie pracowała i nigdy na tym polu nie była wszystkie te lata zaliczane są do stażu pracy. PARANOJA

 8. Krzysztof

  Jest do dyskryminacja i zaszłości z poprzedniej epoki, kiedy to tępiono ludzi z własną inicjatywą.
  Należy to zmienić!

 9. Michał

  Świetny tekst.

Zostaw komentarz