Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 129/2019
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t. j.: Dz. U. z 2018, poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r., doręczonego dnia 13 lutego 2019 r. w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność.
UZASADNIENIE
Dnia 13 lutego 2019 r. wpłynął do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wniosek (…) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Wnioskodawczyni wskazała, że w swojej działalności gospodarczej zamierza zatrudnić męża na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 roku (Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887) będzie on dla wnioskodawczyni osobą 'współpracującą. Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy przy zatrudnieniu męża na podstawie umowy o pracę zawsze będzie on podlegał składkom ZUS w pełnej wysokości jak przedsiębiorca, niezależnie od kwoty wynagrodzenia, które będzie otrzymywał.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawczyni wskazuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrudnienie męża na podstawie umowy o pracę niezależnie od kwoty wynagrodzenia będzie rodziło obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości jak od przedsiębiorcy. Kwota wynagrodzenia nie ma w tym przypadku wpływu na kwotę składek na ubezpieczenia społeczne do zapłaty.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy).
Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 8 ust. 1 powyższej ustawy – obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami; za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Natomiast z art. 6 ust. 1 pkt 5 tej ustawy wynika, że obowiązkowo tym ubezpieczeniom podlegają także osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Dla osób współpracujących obowiązkowe jest również ubezpieczenie wypadkowe (art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób dobrowolne (art. 11 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z art. 8 ust. 11 wyżej cytowanej ustawy, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
Z kolei z brzmienia art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998r. wynika, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w powołanym powyżej art. 8 ust. 11 dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Należy podkreślić, że przy ustalaniu czy członek rodziny podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracującą nie ma znaczenia zarówno okres, przez który współdziała on przy wykonywaniu działalności, jak również wymiaru czasu pracy czy też jego wiek. Osoba współpracująca podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia (art. 13 pkt 5 ustawy).
W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osoby współpracującej, to dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność w myśl art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że w odniesieniu do osób współpracujących dla ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie znajduje zastosowania art. 18a ust. 1 oraz art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wobec powyższego stanowisko zaprezentowane przez przedsiębiorcę w treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji uznać należało za prawidłowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że w ramach postępowania zainicjowanego wniesieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie prowadzi postępowania wyjaśniającego lub dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie Interpretacji zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Tym samym Zakład wydając niniejszą interpretację poprzestał na oświadczeniu przedsiębiorcy zaprezentowanym w opisie zdarzenia przyszłego, iż mąż, z którym zamierza zawrzeć umowę o pracę będzie dla niego osobą współpracującą.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, iż w przypadku, gdy przedstawione przez wnioskodawcę w treści wniosku okoliczności nie są prawdziwe, wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
źródło: https://bip.zus.pl
Wytłuszczenia dokonane przez redakcję