Nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi kary porządkowej, a jednocześnie pozbawić go premii regulaminowej za to samo przewinienie.
Przepis art. 108 § 1 Kodeksu pracy stanowi, iż za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia
- karę nagany.
Zgodnie z art. 108 § 2 k.p. pracodawca ma również możliwość nałożenia na pracownika kary pieniężnej, ale tylko za:
- nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Należy jednak przy tym podkreślić, że obniżenie lub pozbawienie pracownika premii regulaminowej nie jest traktowane jako kara pieniężna.
Jednocześnie z Kodeksu pracy usunięto przepis, który zakazywał pozbawiania dodatkowych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy pracownika, który został ukarany karą porządkową (art. 113(1) k.p. uchylony z dniem 29 listopada 2002 przez art. 1 pkt 21) ustawy z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw , Dz. U. z 2002 r., Nr 135, poz. 1146 ze zm.).
W związku z powyższym, uzasadnione będzie np. ukaranie spóźniającego się nagminnie pracownika karą upomnienia oraz pozbawienie go za to premii regulaminowej.
źródło: https://warszawa.pip.gov.pl/
Wytłuszczenia dokonane przez redakcję