W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 24 stycznia 2017 r. znak: K8ZAP1807 przesyłające zapytanie Posła Szymona Szynkowskiego vel Sęk w sprawie interpretacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przepisów art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w oparciu o stanowisko Pana Pawła Jaroszka Członka Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uprzejmie wyjaśniam co następuje:
Do zakresu działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z art. 68 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm.) należy m.in. stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz kontrola wykonywania przez płatników składek obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. ZUS jest więc zobowiązany do weryfikowania, czy osoba posiadająca tytuł do tych ubezpieczeń została do nich zgłoszona.
Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają, na mocy art. 8 ust. 6 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego, w przypadku jeśli udział innego wspólnika ma charakter iluzoryczny (np. jeden wspólnik posiada 99 udziałów, a drugi wspólnik – 1; jeden wspólnik posiada 125 udziałów, a drugi – 1) to taką spółkę, z perspektywy normy prawa ubezpieczeń społecznych, należy traktować jako jednoosobową (np. wyrok Sądu Najwyższego z 3 lipca 2011 r., sygn. akt I UK 8/11). Tym samym wspólnik, którego udział nie ma charakteru iluzorycznego, podlega ubezpieczeniom jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.
Ponadto w razie uznania, że faktycznie mamy do czynienia z jednoosobową spółką z o.o., nie można też mówić o zatrudnieniu wspólnika na pełnienie funkcji członka zarządu spółki. W tym zakresie orzecznictwo sądowe także jest jednolite. W szczególności wskazać należy:
źródło: http://www.sejm.gov.pl/