Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 29-11-2013 r. – WPI/200000/451/1625/2013

Wniosek dotyczy braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 1625/2013

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony 26 listopada 2013 r. przez przedsiębiorcę

1) odmawia interpretacji w części dotyczącej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim.

2) uznaje za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim, nabytym z tytułu stosunku pracy.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2013r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż jest osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca. Jednocześnie wnioskodawczyni wskazała, iż pozostaje w stosunku pracy z trzema pracodawcami (…). Stosunek pracy ze wskazanymi pracodawcami został nawiązany na podstawie umowy o pracę. Dochód uzyskiwany przez wnioskodawczynię z tytułu zatrudnienia u każdego z wymienionych pracodawców jest wyższy od najniższego. Aktualnie, począwszy od dnia 3 września 2013 r. wnioskodawczyni przebywa na urlopie macierzyńskim. Wnioskodawczyni urlop macierzyński zamierza wykorzystać w pełnym i dodatkowym wymiarze, o którym mowa w art. 1821 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. W tym stanie rzeczy wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim (ewentualnie później na urlopie rodzicielskim), u któregokolwiek z wyżej wymienionych pracodawców, może prowadzić osobiście działalność gospodarczą oraz czy w przypadku prawnej możliwości prowadzenia tejże działalności zobowiązana jest wyłącznie do uiszczania składki zdrowotnej wobec ZUS, czy też ma obowiązek odprowadzania także innych składek i należności do ZUS – u.

Wnioskodawczyni zaprezentowała własne stanowisko w sprawie, w którym stwierdziła, iż długość okresu urlopu macierzyńskiego oraz ewentualnie rodzicielskiego może być różna u każdego z pracodawców. Dodatkowo wnioskodawczym uważa, że przebywanie na urlopie macierzyńskim u któregokolwiek z pracodawców nie stoi na przeszkodzie w osobistym prowadzeniu opisanej we wniosku działalności gospodarczej.

Ponadto wnioskodawczyni wyraziła stanowisko, iż w przypadku faktycznego prowadzenia (uzyskiwania dochodu z tytułu prowadzenia tej działalności) w okresie równoczesnego przebywania na urlopie macierzyńskim oraz ewentualnie także rodzicielskim u któregokolwiek z pracodawców, istnieje obowiązek odprowadzania jedynie składki zdrowotnej do ZUS.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto zgodnie z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązującym od dnia 01.01.2013r.) Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakres przedmiotowy wydawania pisemnych interpretacji został ściśle określony przez ustawodawcę i w związku z tym w oparciu o wyżej przytoczone przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wydać decyzji interpretacyjnej we wskazanej we wniosku sprawie dotyczącej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim. W konsekwencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił wydania interpretacji w części dotyczącej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim.

Odnosząc się do kwestii braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie przebywania zna urlopie macierzyńskim Zakład wyjaśnia, iż udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 5) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19) tej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 184.) za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.

Zgodnie z art. 9 ust 1c powołanej powyżej ustawy m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Powyższe oznacza, że w związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego, osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności, zatem z tytułu prowadzenia tej działalności nie istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji, stosownie do przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, istnieje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Uwzględniając powyższe Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim, nabytym z tytułu stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz