Dotyczy ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 3 % kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 216
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2013, poz.672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (…) prowadzącego działalność pozarolniczą pod firmą (…) z dnia 11 marca 2015r., doręczonym dnia 20 marca 2015r. uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2015r. doręczonym dnia 17 kwietnia 2015r. oraz pismem z dnia 8 maja 2015r. doręczonym dnia 11 maja 2015r. dotyczącym ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
Dnia 20 marca 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (…) prowadzącego działalność pozarolniczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 kwietnia 2015r. doręczonym dnia 17 kwietnia 2015r. oraz pismem z dnia 8 maja 2015r. doręczonym dnia 11 maja 2015r.
Wnioskodawca wskazał, że dnia (…) roku zawiesił działalność gospodarczą składając dnia (…) roku dokument ZWUA i ZWPA. Przez cały okres zwieszenia nie podejmował żadnycń działań związanych z zawieszoną działalnością. Dnia roku wnioskodawca dokonał wykreślenia zawieszonej działalności gospodarczej z rejestru CEDIG.
Dnia (…)roku wnioskodawca założył nową działalność gospodarczą którą prowadzi nadal.
Z obecnej działalności opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek jaką stanowi zadeklarowana kwota , nie niższa niż 30 % kwoty minimalnego ¦wynagrodzenia.
W uzasadnieniu własnego stanowiska przedsiębiorca wskazał, iż zgodnie z Ustawą z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 18 apkt 1. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Z wyżej przytoczonego przepisu zdaniem wnioskodawcy wynika, iż aby opłacać składki od podstawy nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia należy spełnić oba warunki.
Wnioskodawca podkreśla, iż w okresie zawieszenia tj. od (…) nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, której głównym celem jest przynoszenie dochodu i osiąganie korzyści finansowych w sposób zorganizowany i ciągły.
Ponadto, nie prowadził również żadnej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy we wskazanym w przepisie okresie.
W ocenie wnioskodawcy spełnia oba wymagane warunki by opłacać składki od kwoty nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia z działalności gospodarczej którą czynnie rozpoczął dnia (…).
W piśmie z dnia 14 kwietnia 2015r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku przedsiębiorca wskazał, że w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadził działalności gospodarczej — działalność była zawieszona od (…) wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto, wnioskodawca wskazał, że w aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje żadnej działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Z kolei w piśmie z dnia 8 maja 2015r. stanowiącym ponowne uzupełnienie do wniosku wnioskodawca wskazał, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą, wnioskodawca nie prowadził innej pozarolniczej działalności, o której mowa w art. 8 ust. 6 pk 1-5 ustawy z dnia 18 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz.121).
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:
Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Wprowadzony artykułem 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz.1342) art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art.10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U, z 2013, poz.672 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zgodnie z (obowiązującym od sierpnia 2005r.) art. 18a, ust. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 8 ust.6 pkt 1 ustawy, tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Z kolei dyspozycja treści ust. 2 art. 18a powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:
- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
W tym miejscu należy podkreślić, iż prawną możliwość uznania danego podmiotu za przedsiębiorcę/osobę prowadzącą działalność gospodarczą daje dopiero faktyczne wykonywanie działalności gospodarczej.
Podmiot, który nie podjął jeszcze działalności gospodarczej czy też zaprzestał/zawiesił jej wykonywania nie jest przedsiębiorcą wykonującym działalność gospodarczą, niezależnie od tego, iż posiada wpis w odpowiednim rejestrze.
Wobec oświadczenia (…), iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadził działalności pozarolniczej oraz nie wykonuje obecnej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.
Ponadto, należy podkreślić, iż w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zw. z art. 83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład nie ma kompetencji do przyznawania uprawnienia do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej.
W postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację jedynie treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu.
Należy podkreślić, iż w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmiennie od trybu na zasadach ogólnych regulowanych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego nie ma żadnych uprawnień do prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego. W postępowaniu tym organ nie może zbierać dowodów i poddawać ich ocenie, orzeka jedynie w oparciu o wskazany w treści wniosku stan faktyczny.
W trybie wydawania pisemnych interpretacji brak jest możliwości dokonywania oceny konkretnych działań przedsiębiorcy pod kątem prawidłowości lub nieprawidłowości danego postępowania, organ nie ma również obowiązku przedstawiania prawidłowego sposobu działania w danej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest, na gruncie ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zobligowany jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska – dokonanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisów prawa mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
źródło: https://bip.zus.pl