Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od zaległych składek na ubezpiecznia społeczne i zdrowotne opłacocnych z własnych środków przez pracodawcę byłym pracownikom w części, którą powinien sfinansować pracownik
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 385
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r., doręczonym w dniu 17 lipca 2015 r. (…) w przedmiocie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne opłaconych z własnych środków przez pracodawcę byłym pracownikom w części, którą powinien sfinansować pracownik.
UZASADNIENIE
Dnia 17 lipca 2015 r. do ZUS Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 13 lipca 2015 r. (…) o wydanie pisemnej inteipretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z 6 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 10 sierpnia 2015 r. oraz pismem z dnia 21 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 25 sierpnia 2015 r.
Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie protokołu z kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostały naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłat świadczeń pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych za 2012 r. Zakład planuje sfinansować byłym pracownikom składki ponoszone przez byłych pracowników. Wnioskodawca posiada wątpliwość czy od składek sfinansowanych przez pracodawcę należy ponownie naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Opłacenie składek będzie przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie wystawiony byłemu pracownikowi PIT 8C.
W opinii przedsiębiorcy, nie powinien on naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w opisanym przypadku. Źródłem finansowania składek przez pracodawcę będzie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Opłacone przez pracodawcę składki będą wykazane byłym pracownikom w PIT 8C.
Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku pismem z dnia 28 lipca 2015 r. doręczonym dnia 31 lipca 2015 r. oraz pismem z dnia 13 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 19 sierpnia 2015 r. poprzez wskazanie:
-czy w związku z informacją zawartą we wniosku przez przedsiębiorcę, iż będzie on wystawiał byłym pracownikom PIT 8C, w którym wykazuje się informacje o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, opłacenie przez pracodawcę za pracownika składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w części, która powinna być uregulowana przez ubezpieczonego spowoduje powstanie po stronie pracownika przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2012 r., poz.361 ze zm.) z innych źródeł (określenie, iź opłacenie składek będzie przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest niewystarczające – koniecznym jest precyzyjne określenie rodzaju przychodu z uwzględnieniem jego źródła).
Wniosek wymagał również uzupełnienia o wskazanie czy intencją wnioskodawcy jest przesądzenie, iż w opisanym przypadku:
- może dojść do sfinansowania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne byłym pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (czy też okoliczności ta nie budzi wątpliwości wnioskodawcy),
- źródło finansowania ma wpływ na brak obowiązku opłacania składek w zaprezentowanym przez wnioskodawcę zdarzeniu.
Uzupełniając wniosek pismem z dnia 6 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 10 sierpnia 2015 r. wnioskodawca poinformował, iż opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne byłym pracownikom jest przychodem z innych źródeł.
Przychodem ubezpieczonego jest ta część należności sfinansowanej przez płatnika składek, którą zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych powinien zapłacić ubezpieczony, u ubezpieczonego, który w momencie zapłaty składek nie jest już pracownikiem płatnika składek, powstanie przychód z nieodpłatnych źródeł, a były pracodawca obowiązany jest wykazać te nieodpłatne świadczenie w informacji PIT- 8c. Przychody te byli pracownicy wykażą w zeznaniu rocznym i je opodatkują.
Analizując powyższe, spółka uważa, że byłym pracownikom nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne w części sfinansowanej przez byłego pracodawcę.
W kolejnym uzupełnieniu z dnia 21 sierpnia 2015 r. doręczonym dnia 25 sierpnia 2015 r. wnioskodawca precyzuje, że opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za byłych pracowników i uczniów nie może być jednak sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ponieważ nie są oni w momencie zapłaty za nich składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownikami przedsiębiorstwa.
Zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne sfinansowane będą ze środków bieżącej działalności przedsiębiorstwa jako przychód z nieodpłatnego źródła.
W związku z powyższym spółka uważa, że od powyższego przychodu nie powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (szczególnie zdrowotne), ponieważ przychód ten zostanie u podatnika wykazany w zeznaniu rocznym (na podstawie PIT-8c) i opodatkowany. Podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w części do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:
Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r., Nr 161, poz.1106 ze zm.), jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W opisanym przypadku sytuacja dotyczy jednak byłych pracowników wnioskodawcy. Przedsiębiorca wskazał, iż wartość opłaconych przez pracodawcę z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, którą powinien sfinansować pracownik, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, lecz przychód z innych źródeł, gdyż w momencie zapłaty składek pracownik nie pozostaje już w stosunku pracy. Oznacza to, iż taki przychód nie może stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika. Będzie to miało zastosowanie również do składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie bowiem z art.Bl ust.l ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz.581 ze zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.
Podsumowując zakwalifikowanie do przychodów z innych źródeł opłaconych przez pracodawcę z własnych środków zaległych składek na poszczególne ubezpieczenia, które powinien sfinansować były pracownik skutkuje tym, iż pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania od tego przychodu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego (..) Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl