Dotyczy braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu finansowanych przez pracodawcę kosztów pakietów medycznych przyznanych pracownikom w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 179
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku doręczonym dnia 1 kwietnia 2014 r. uzupełnionym dnia 30 kwietnia 2014r. przez przedsiębiorcę (…) z siedzibą w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu finansowanych przez pracodawcę kosztów pakietów medycznych przyznanych pracownikom w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym.
UZASADNIENIE
Dnia 1 kwietnia 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem doręczonym dnia 30 kwietnia 2014 r.
Wnioskodawca wskazał, iż finansuje pracownikom wartość pakietów medycznych, które jako przychód stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Jednemu z pracowników wnioskodawca zamierza udzielić urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, który swoją siedzibę posiada na terenie (…).
Na tle powyższego zdarzenia przyszłego wątpliwość pracodawcy dotyczą zagadnienia, czy wnioskodawca zwolniony będzie z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pakietów medycznych przyznanych pracownikom, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym.
Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pakietów medycznych finansowanych ze środków pracodawcy jest nienależne ze względu na to, że świadczenia te są finansowane za okres urlopu bezpłatnego, a nie za okres świadczenia pracy.
Uzasadnienia swojego stanowiska wnioskodawca upatruje w treści art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie do wniosku doręczonym dnia 30 kwietnia 2014r. przedsiębiorca wskazał, że wartość pakietów medycznych finansowanych ze środków medycznych finansowanych ze środków pracodawcy pracownikom, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym będzie stanowić przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm).
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:
Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za nieprawidłowe.
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zgodnie z treścią art. 18 ust.1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 361, późn. zm.). Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wskazana powyżej generalna zasada, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód doznaje ograniczenia normatywnego, bowiem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią przychody wymienione enumeratywnie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106, późn, zra.), gdzie w § 2 zawarte jest wyłączenie określonych należności, jako nie wchodzących do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zatem w sytuacji, gdy wartość danego świadczenia, z którego korzysta pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego stanowi przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, to wartość takiego świadczenia nie korzysta z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zastosowanie bowiem znajdzie generalna zasada wynikająca ze wskazanych powyżej przepisów art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, gdyż wartość świadczeń, które w okresie przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym są w całości finansowane przez pracodawcę i stanowią przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy nie korzysta z wyłączeń, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego (art. 174 § 1). Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2). Jednakże w czasie urlopu bezpłatnego pracownik w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy, który jednak tej pracy nie świadczy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia.
W świetle powyższego należy podkreślić, iż bez znaczenia prawnego jest okoliczność, iż dane świadczenie zostało przedstawione do dyspozycji uprawnionej osobie w trakcie urlopu bezpłatnego, bowiem o tym czy należne świadczenie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie decyduje okoliczność braku świadczenia stosunku pracy w momencie uzyskania przychodu.
Miarodajnym tutaj jest okoliczność, że świadczenie takie wynika ze stosunku pracy.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
źródło: https://bip.zus.pl