Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 8-08-2018 r. – WPI/200000/43/898/2018

Podleganie ubezpieczeniom społecznym, brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej na podstawie tzw ulgi na start dla wspólnika spółki cywilnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 898/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 02 sierpnia 2018 r. przez przedsiębiorcę: (…) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, na podstawie tzw. „ulgi na start” która weszła w życie w kwietniu 2018 r.

UZASADNIENIE

W dniu 02 sierpnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (…).

W trybie art. 18 prawa przedsiębiorców „Konstytucja Biznesu” i art. 10 ustawy z dnia 2.07.2004r o swobodzie działalności gospodarczej Dz.U. z 2013r poz. 627 Wnioskodawczyni składa wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne ZUS USI.

W okresie od (…).09.2015r. do (…).01.2016r. jako żona wspólnika była zatrudniona na umowę zlecenie przez spółkę cywilną. Od (…).02.2016r do (…).06.2018 r . była zatrudniona w wymiarze 1/2 etatu jako ekspedientka. Składki ZUS z tytułu umowy o pracę 1/2 etatu były odprowadzane w wysokości 1/2 najniższego obowiązującego w danym roku wynagrodzenia.

W dniu (…).06.2018 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni będący wspólnikiem w spółce cywilnej. Z dniem (…).06.2018 r zgodnie z zapisami w aneksie do umowy spółki cywilnej na mocy art. 872 kc Wnioskodawczyni jako spadkobierca weszła do spółki cywilnej jako wspólnik dokonując zgłoszenia do Ceidg, Us i Zus. Zgłoszenie do Zus po wcześniejszym wyrejestrowaniu jako pracownik zostało złożone z kodem 0540 w zakresie ulgi na start, tj. zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zwraca uwagę, że wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę. Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

W myśl art. 18 Prawo przedsiębiorców – „Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wychodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej”.

Oddział podkreśla, że przystąpienie Wnioskodawczyni do spółki cywilnej, w której uprzednio była zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie jest tożsame ze świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) spółka jest stosunkiem prawnym powstałym na podstawie umowy przez która wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy prawa wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców. W konsekwencji wspólnik spółki cywilnej podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki, działa wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz. Zatem w kontekście przesłanek z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców Wnioskodawca nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoja rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

W świetle powyższego, jak również wobec oświadczenia Wnioskodawcy złożonego w stanie faktycznym wniosku o indywidualną interpretację, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nie prowadziła innej pozarolniczej działalności ani gospodarczej ani żadnej z pozostałych grup, uznać należy że Wnioskodawczyni spełnia warunki wynikające z art. 18 Prawo przedsiębiorców, a zatem nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 02 sierpnia 2018 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, na podstawie tzw. „ulgi na start” która weszła w życie w kwietniu 2018 r.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 06 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz