Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 25-04-2017 r. – DI/100000/43/300/2017

Braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od premii kwartalnej wypłacanej członkom zarządu spółki pełniącym te funkcje na podstawie powołania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA NR 124

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (…) z siedzibą w (…) z dnia 17 lutego 2017 r., złożonym w dniu 27 lutego 2017 r. w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od premii kwartalnej wypłacanej członkom zarządu spółki pełniącym te funkcje na podstawie powołania.

UZASADNIENIE

Dnia 27 lutego 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 17 lutego 2017 r. złożony przez (…) z siedzibą w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 marca 2017 r., doręczonym w dniu 29 marca 2017r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że w spółce Zarząd składa się z trzech osób, które pełnią funkcję zarządczą z powołania, ale jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę jako dyrektorzy Pionów.

Przedsiębiorca podkreśla, że w związku z powyższym otrzymują wynagrodzenie jednocześnie z powołania i z umowy o pracę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane od wynagrodzenia wynikającego z umowy ó pracę.

Dalej wnioskodawca dodaje, że w roku 2017 planuje wypłacać kwartalne i roczne premie Członkom Zarządu zatwierdzone przez Radę Nadzorczą – zgodnie z uchwalonymi przez Radę Nadzorczą zasadami. W załączeniu wnioskodawca przedłożył uchwałę Rady Nadzorczej.

Wnioskodawca zaznacza, że powyższe premie kwartalne przewidziane są za pełnienie funkcji Członków Zarządu oraz związane są z realizacją przez spółkę założonych celów. Zasady przyznawania premii zostały określone w uchwale Rady Nadzorczej, czyli organu powołującego i odwołującego Członków Zarządu. Powyższe premie nie zostały przewidziane w umowach o pracę, ani w innych dokumentach obowiązujących w spółce regulujących stosunek pracy.

Wobec powyższego wnioskodawca kieruje pytanie czy należy od premii wypłacanej Członkom Zarządu naliczać składki na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca jest zdania, że przyznawana premia będzie należała się Członkom Zarządu za pełnienie funkcji z powołania zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, a nie wykonywania umów o pracę.

Przedsiębiorca wskazuje, że ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy zdrowotnej). Wśród nich nie wymieniono członkostwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych. Premia natomiast zostanie przyznana osobom pełniącym funkcje Członków Zarządu, i pozostaje bez związku z pozostawaniem lub niepozostawaniem przez osoby uprawnione do premii w stosunkach pracy.

Przedsiębiorca zwraca uwagę, iż stanowisko analogiczne zajął już Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w decyzji nr 45 z dnia 2 lutego 2016 roku, znak: DI/100000/43/63/2016.

Ponadto wnioskodawca zaznacza, że zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oskładkowaniu podlegają przychody osiągane przez członków Rad Nadzorczych (art. 4 pkt. 9 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 22). Analogicznej regulacji brak w przypadku członków Zarządu.

W związku z powyższym w opinii wnioskodawcy zarówno wynagrodzenia członków Zarządu, jak i przyznawane im premie – związane z pełnieniem funkcji członków Zarządu nie podlegają oskładkowaniu.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 24 marca 2017 r., doręczonym w dniu 29 marca 2017 r. wnioskodawca wskazał, że premie kwartalne wypłacane członkom zarządu będą wypłacane tylko i wyłącznie z tytułu pełnienia funkcji członków zarządu, a nie z tytułu umowy o pracę. Wnioskodawca podkreśla, że premie kwartalne wypłacane członków zarządu będą stanowić przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez te osoby, w rozumieniu art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. nr 80, poz. 350 z 1991 r. ze zm.).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Wskazać przy tym należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis zdarzenia przyszłego zawartego w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga, iż procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, którymi jest związany.

Zwrócić należy w związku z tym uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Powyższe wynika z faktu braku możliwości negowania przez Zakład okoliczności i stwierdzeń podanych przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę, obciąża więc jedynie przedsiębiorcę.

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od premii kwartalnej wypłacanej członkom zarządu spółki pełniącym te funkcje na podstawie powołania, uznać należy za prawidłowe.

W myśl zapisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne jest określony w art. 6 powołanej ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. We wskazanym art. 6 ust.1 ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, że osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w tym przepisie została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, że wyliczenie zawarte w art.6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Wśród tytułów rodzących obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom prawodawca wymienia m.in. osoby fizyczne, które na terenie Polski są pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy). Należy dodać, że osoba taka obowiązkowo podlega również ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 11 ust. 1 oraz 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zgodnie natomiast z art. 368 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r . Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.) członków zarządu spółki akcyjnej powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej.

Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu.

Treść przepisu art.6 oraz art.11 i 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki – członka zarządu (na podstawie art. 368 § 4 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki akcyjnej nie staje się więc pracownikiem czy zleceniobiorcą.

Podsumowując powołanie na mocy uchwały rady nadzorczej spółki na członka zarządu spółki akcyjnej nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Członek zarządu może pełnić swą funkcję na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego jakim jest powołanie w myśl postanowień k.s.h., bez konieczności zawierania dodatkowej umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej. W konsekwencji, gdy członek zarządu pełni swą funkcję wyłącznie na podstawie powołania w rozumieniu art. 368 § 4 k.s.h., to po stronie spółki jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne nie powstanie obowiązek naliczania, potrącania i odprowadzania od wynagrodzenia takiego członka zarządu składek na te ubezpieczenia.

W sytuacji więc, gdy członek zarządu powołany uchwałą rady nadzorczej, będzie jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ubezpieczeniom społecznym będzie podlegał jedynie z tytułu wykonywania umowy o pracę, gdyż jak wskazano wyżej pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie stanowi tytułu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Wobec powyższego brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od premii kwartalnej wypłacanej członkowi zarządu z tytułu pełnienia tej funkcji.

Jednocześnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zawiadamia zgodnie z art. 66 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.), iż nie jest właściwy rzeczowo do ustalania obowiązku o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne). Zgodnie z dyspozycją treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne w sprawach zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. W zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca winien zwrócić się do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, co wynika z art. 109a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2016, poz. 1793 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz