Składki ZUS od umowy zlecenia po skreśleniu z listy uczniów. Od kiedy następuje utrata statusu ucznia w kontekście ozusowania zleceniobiorców?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
(…)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (…) złożonym dnia 19 czerwca 2024 r. w przedmiocie braku obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia za osobę skreśloną z listy uczniów, która nie ukończyła 26 lat.
UZASADNIENIE
Dnia 19 czerwca 2024 r. wpłynął do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem złożonym dnia 10 lipca 2024 r.
Wnioskodawca we wniosku wskazał, że zleceniobiorca 22 czerwca 2024 r. traci status ucznia/studenta, ze względu na to iż nie podszedł do wymaganych egzaminów. Od września 2024 r., w tej samej szkole rozpoczyna ponownie naukę, na tym samym kierunku. Czy w tej sytuacji status ucznia/studenta jest utrzymany ze względu na ciągłość nauki? Czy na czas między 22 czerwca 2024 r., a ponownym rozpoczęciem nauki we wrześniu 2024 r., zleceniobiorca powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, czy jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne?
We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z sugestią Inspektora ZUS uważa, że opisana wyżej sytuacja jest kontynuacją nauki i nie należy zgłaszać zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych.
W piśmie złożonym dnia 10 lipca 2024 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełninia wniosku Wnioskodawca wskazał, że:
1.
Ubezpieczony posiada status ucznia.
2.
Został skreślony z listy uczniów.
3.
Nie ukończył 26 roku życia.
Zgodnie z posiadaną wiedzą Wnioskodawca uważa, że nie powinien zgłaszać osoby z opisywanego wniosku do ubezpieczeń społecznych, ponieważ następuje kontynuacja nauki.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy).
Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Przedmiotem interpretacji mogą być tylko te sprawy, które odnoszą się bezpośrednio do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
Stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców uznać należy za nieprawidłowe.
Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.
Wśród tytułów rodzących obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom prawodawca wymienia m.in. osoby fizyczne, które na terenie Polski są zleceniobiorcami.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 6 ust. 4 powołanej ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi, o ile nie są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 roku życia.
Jednocześnie, podkreślić należy, że przepisy art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który odnosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców oraz art. 12 ww. ustawy, który odnosi się do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nie mają zastosowania do zleceniobiorców będących uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 roku życia.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych uzależnia brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy zlecenia, od wieku oraz posiadania przez Zleceniobiorcę statusu ucznia.
Osoba, która posiada status ucznia do ukończenia 26 lat nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie z tytułu umowy zlecenia. Tym samym nie istnieje również obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia.
Przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych ucznia, który wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia nie ma znaczenia jego obywatelstwo, ani kraj odbywania przez niego nauki.
Jeżeli jednak umowa zlecenia została zawarta z własnym pracownikiem, który jest jednocześnie studentem lub uczniem w wieku do 26 lat, z tytułu umowy zlecenia opłacane są wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, tj. na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. W takiej sytuacji bowiem umowa zlecenia jest traktowana w zakresie ubezpieczeń społecznych jak umowa o pracę.
Status ucznia przysługuje osobie, która uczy się w jednej ze szkół wymienionych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.).
Do szkół tych zaliczane są:
– szkoła podstawowa oraz
– szkoły ponadpodstawowe, w tym * m.in. szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku (art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo oświatowe). Kształcenie w szkole policealnej może odbywać się w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej (art. 18 ust. 2a ustawy – Prawo oświatowe).
Za „uczniów” w rozumieniu ustawy należy rozumieć również słuchaczy i wychowanków (art. 4 pkt 20 ustawy – Prawo oświatowe).
Za ucznia, dla celów ubezpieczeń społecznych, uznaje się do 31 sierpnia osobę, która: – kontynuuje naukę w tej samej szkole,
– skończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
– ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.
Ponadto, za ucznia szkoły – do 30 września – uznaje się osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe.
W tym miejscu należy podkreślić, iż osoba, która ukończyła naukę w szkole policealnej 31 maja danego roku, zachowuje status ucznia do 31 sierpnia tego samego roku. Zgłoszeniu do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia podlega od 1 września danego roku (przy założeniu że nie kontynuuje kształcenia na studiach wyższych i nie przedstawi płatnikowi zaświadczenia o przyjęciu na te studia).
Zakład podkreśla, że status ucznia (słuchacza szkoły policealnej) traci się w wyniku skreślenia z listy słuchaczy. W takim przypadku osoba nie zachowuje statusu ucznia (słuchacza) do końca roku szkolnego, lecz traci go z dniem skreślenia z listy słuchaczy.
Jak wynika z treści pisma złożonego dnia 10 lipca 2024 r. stanowiącego odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku zleceniobiorca, który nie ukończył 26 roku życia został skreślony z listy uczniów.
Powyższe oznacza, iż zleceniobiorca, który nie ukończył 26 lat i który został skreślony z listy uczniów podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia i za taką osobę należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.
Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko Wnioskodawcy uznał za nieprawidłowe.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
źródło: https://bip.zus.pl
Wytłuszczenia dokonane przez redakcję