Podleganie ubezpieczeniom społecznym
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2013r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013r., poz. 1442 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 05 stycznia 2015 r. przez przedsiębiorcę (…) o wydanie pisemnej interpretacji:
- uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłacanego / tytułu pełnienia na podstawie powołania uchwałą Wspólników funkcji członka komisji rewizyjnej w spółce z ograniczoną odpwiedzialnością osobie, która jest jednocześnie zatrudniona w tej spółce na umowę o pracę,
- uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia na podstawie powołania uchwałą Wspólników funkcji członka komisji rewizyjnej w spółce z ograniczoną odpow iedzialnością osobie, która jest równocześnie zatrudniona u innego pracodawcy i za którą opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia,
- uznaje za praw idłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia na podstawie powołania uchwałą Wspólników funkcji członka komisji rewizyjnej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością osobie, która nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu.
- uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia na podstawie powołania uchwałą Wspólników funkcji członka komisji rewizyjnej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością osobie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty.
UZASADNIENIE
W dniu 05 stycznia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, że firma (…) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego (spółka z ograniczona odpowiedzialnością). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa handlowego wspólnicy uchwałą powołają komisje rewizyjną. Uchwała określi również wysokość odpłatności za wykonanie czynności członka komisji rewizyjnej.
Wnioskodawca podnosi, ze nie zostanie zawarta żadna umowa dodatkowa związana z wykonywaniem czynności związanych z komisją rewizyjną. Członek komisji rewizyjnej spółki jest zatrudniony na umowę o pracę, z zakresu obowiązków pracownika nie wynikają i nie będą wynikały żadne czynności związane z funkcją członka komisji rewizyjnej. Członek komisji rewizyjnej będzie wynagradzany wyłącznie na podstawie uchwały wspólników.
Wnioskodawca powziął wątpliwość:
- Czy w opisanej sytuacji od wynagrodzenia członka komisji rewizyjnej ustanowionego w drodze uchwały Wspólników, a nie wynikającego ze stosunku pracy (zakresu obowiązków) czy innej dodatkowej umowy cywilnoprawnej trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Ponadto Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące poniższych stanów faktycznych;
- Czy w sytuacji powołania przez Wspólników uchwałą członka komisji rewizyjnej z którym nie zostanie zawarta żadna umowa dodatkowa, a wysokość wynagrodzenia będzie ustalona wyłącznie na podstawie uchwały, od otrzymanego wynagrodzenia przez członka komisji rewizyjnej tj. osobę która nie jest pracownikiem spółki, ale jest zatrudniona u innego pracodawcy i opłaca składki na ubezpieczenie społeczne co najmniej od minimalnego wynagrodzenia powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?.
- Czy w sytuacji powołania przez Wspólników uchwałą, członka komisji rewizyjnej, z którym nie zostanie zawarta żadna umowa dodatkowa, a wysokość wynagrodzenia będzie ustalona wyłącznie na podstawie uchwały wspólników, od otrzymanego wynagrodzenia przez członka komisji rewizyjnej osobę która w ogóle nie opłaca składki na ubezpieczenie społeczne (jest nieubezpieczona) powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?.
- Czy w sytuacji powołania przez Wspólników uchwałą członka komisji rewizyjnej z którym nie zostanie zawarta żadna umowa dodatkowa, a wysokość wynagrodzenia będzie ustalona wyłącznie na podstawie uchwały Wspólników, od otrzymanego wynagrodzenia przez członka komisji rewizyjnej tj. osobę która jest emerytem lub rencistą, powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?.
Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że w dotychczasowych interpretacjach wydawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczących obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń za czynności członka komisji rewizyjnej,w sytuacji gdy obowiązki te nie wynikają z umów o pracę, lecz uchwał Wspólników wynikało, że obowiązek taki nie powstaje.
Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie z tytułu bycia członkiem komisji rewizyjnej ustanowione w drodze uchwały Wspólników nie jest objęte obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Z kolei art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązujący od dnia 1 stycznia 2013 r., stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej- powyżej powołanymi w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały i ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Zdolność do czynności prawnych spółki z o.o. realizuje zarząd spółki. Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.
Przepis art. 213 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych stanowi, iż umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy. Z kolei zgodnie z art. 215 § 1 i 2 powołanej powyżej ustawy Kodeks spółek handlowych – rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Natomiast, w myśl z art. 217 powyższej ustawy – komisja rewizyjna składa się co najmniej z trzech członków, powoływanych i odwoływanych według tych samych zasad, co członkowie rady nadzorczej. Zgodnie z powyższym, jeżeli w Spółce jest ustanowiona komisja rewizyjna, to jej liczebność, sposób powoływania i odwoływania odbywa się według tych samych zasad co członków rady nadzorczej, to jest zasad określonych art. 215-217 tejże ustawy.
Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność prawna stanowi bowiem oświadczenie woli spółki, mocą którego ustanawiany jest jeden z jej organów, a konkretnie jego członek bądź członkowie. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu oraz czy będzie się wiązał z wynagrodzeniem czy nie. Podstawą pełnienia funkcji członka komisji rewizyjnej może być w rezultacie zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług jak też jedynie powołanie uchwałą zgromadzenia wspólników.
Katalog osób, za które płatnicy składek są zobowiązani do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 powyżej powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki – członka komisji rewizyjnej (na podstawie art. 215 ksh.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom . Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem czy zleceniobiorcą. Tym samym wynagrodzenie wypłacone członkowi komisji rewizyjnej z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Bez znaczenia prawnego w kontekście braku obowiązku opłacania składek z tytułu pełnienia funkcji członka komisji rewizyjnej na podstawie aktu powołania ma zarówno równoległe świadczenie pracy w spółce na podstawie umowy o pracę, która rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jak również fakt posiadania przez członka komisji rewizyjnej, ustalonego prawa do emerytury lub renty.
Natomiast obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) uzależniając zaistnienie tegoż obowiązku nie od finansowego wymiaru pełnionej funkcji a od formy, w jakiej został mianowany na stanowisko członek w tym przypadku komisji rewizyjnej. Powołane przepisy nie zaliczają do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję członka komisji rewizyjnej spółki pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowy o pracę, umowy zlecenia).
Uwzględniając powyższe, należy wskazać, iż pełnienie funkcji członka komisji rewizyjnej wyłącznie na podstawie aktu powołania zarówno przez osobę: która równolegle (obok pełnienia funkcji członka komisji rewizyjnej na podstawie powołania) świadczy pracę w Spółce na podstawie umowy o pracę lub która jednocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę u innego niż Spółka pracodawcy, czy też nie posiadającą żadnego tytułu do ubezpieczenia społecznego (o którym mowa w powołany powyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), jak również przez osobę, która posiada ustalone prawo do emerytury lub renty nie będzie rodziło dla tej osoby obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji nie będzie skutkowało zaistnieniem obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłacanego jej z tytułu pełnionej funkcji członka komisji rewizyjnej.
W rezultacie, jeżeli funkcja członka komisji rewizyjnej pełniona jest wyłącznie na podstawie stosunku organizacyjnego i nie wynika z posiadanej umowy o pracę czy też umowy zlecenia, to wynagrodzenie pobierane z tego tytułu nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowiska przedstawione we wniosku złożonym w dniu 05 stycznia 2015 r. i stwierdził jak w sentencji.
Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
źródło: https://bip.zus.pl