Nieprawidłowe stanowisko w sprawie proporcjonalnego zmniejszania podstawy wymairu skąłdek na ubezpieczenia społeczne w przypadku zwolnienia lekarskiego za który nie przysługuje zasiłek chorobowy (nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 133/2016
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 02 lutego 2016 r. przez przedsiębiorcę: (…) w sprawie pomniejszania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim za który nie przysługuje zasiłek chorobowy.
UZASADNIENIE
W dniu 02 lutego 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego poinformowała, że prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składkę zdrowotną (ma zatrudnienie na umowę o pracę z kwotą brutto powyżej minimalnej kwoty wynagrodzenia). Wnioskodawczyni zamierza od .2016 r. zrezygnować z pracy na etat, opłacać tylko składki społeczne bez chorobowego. W przypadku choroby nie uzyska zasiłku chorobowego lecz pomniejszy podstawę do ubezpieczeń społecznych.
Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie.
Wnioskodawczyni uważa, że w przypadku braku ubezpieczenia chorobowego, nie otrzyma zasiłku za ten okres. Za okres choroby będzie mogła proporcjonalnie pomniejszyć podstawę do ubezpieczenia społecznego za ten okres.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej m.in. ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w myśl ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż
- 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – art. 18 ust. 8,
- 30% minimalnego wynagrodzenia w stosunku do osób, które spełniają warunki określone w art. 18a ustawy.
Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami społecznymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu – art. 18 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie natomiast z art. 18 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy, osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma prawo do proporcjonalnego pomniejszania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeśli z tego tytułu osoba prowadząca działalność spełnia warunki do przyznania zasiłku.
Z treści wniosku z dnia 02 lutego 2016 r. wynika, iż Wnioskodawczym od (…) 2016 r. będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności, bowiem ustanie stosunek pracy. Z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, więc nie będzie przysługiwał jej zasiłek chorobowy w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Mimo to Wnioskodawczyni uważa, że będzie miała prawo do proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
W świetle brzmienia art. 18 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowisko Wnioskodawczyni nie zasługuje na aprobatę, brzmienie powyższego przepisu wskazuje na zależność prawa do proporcjonalnego pomniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne od spełniania warunków do przyznania zasiłku. Wnioskodawczyni powyższego warunku nie spełni.
W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji złożonym w dniu 02 lutego 2016 r. – w sprawie pomniejszania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim za który nie przysługuje zasiłek chorobowy -uznać należy za nieprawidłowe.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl