Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia w oparciu o art 18 a ust 1 ustawy o sus
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA NR 525/2015
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 584) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy (…) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (…) zawarte we wniosku złożonym w dniu 30.04.2015 r. w przedmiocie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w zadeklarowanej kwocie nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
UZASADNIENIE
W dniu 30.04.2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W dniu 04.05.2015 r. do wnioskodawcy skierowano wezwanie o uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji poprzez wskazanie co jest intencja złożonego wniosku, czy uzyskanie potwierdzenia w zakresie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i prawa do jej ustalenia w oparciu o art. 18 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o przedstawienie własnego stanowiska w sprawie zgodnie z wymogami art. 10 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W dniu 14.05.2015 r. wnioskodawca złożył odpowiedź na wezwanie Zakładu, w której wniósł o przyznanie mu preferencyjnych składek ZUS, ponieważ wnioskodawca uważa że może z nich skorzystać.
Wnioskodawca we wniosku z dnia 29.04.2015 r. opisał stan faktyczny.
Wnioskodawca poinformował, że w dniu 01.04.2015 r. zgłosił spółkę (…) o numerze NIP: (…) i REGON: (…). Wnioskodawca wskazał, że działalność ta była jedynie założona, natomiast nie była w żaden sposób prowadzona (przez wnioskodawcę i osoby trzecie). Wnioskodawca poinformował, że firma nie wykonała żadnej transakcji jak i nie wystawiła żadnej FV do Urzędu Skarbowego Wnioskodawca podał dniu 2015.04.20 spółka ta została notarialnie przepisana na rzecz osoby trzeciej. Wnioskodawca w dniu 21.04.2015 r. założył jednoosobową działalność gospodarczą (…) NIP: (…) REGON: (…) Wnioskodawca wskazał, że w Urzędzie ZUS-u została ona potraktowana jako prowadząca działalność gospodarczą czego wynikiem jest wysokość składek ominiecie preferencyjnych składek ZUS wynikiem czego wnioskodawca jest strasznie zaniepokojony. Wnioskodawca stwierdził, iż z uwagi na jego niepełnosprawność oraz ograniczone zasoby finansowe sytuacja jest dla wnioskodawcy „walką o być, albo nie być”, gdyż działalność ta umożliwiłaby wnioskodawcy godne zarabianie na chleb poprzez Internet.
W związku z powyższym wnioskodawca wnosi o pozytywne rozpatrzenie jego wniosku, umożliwiającego mu korzystanie z preferencyjnych składek ZUS.
Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.
W stanowisku wnioskodawca powołał się na art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, gdzie jak stwierdził jest napisane, że:
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych od osób fizycznych;
b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej komandytowej lub partnerskiej
5) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inna formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku o interpretację, zawarł stanowisko, iż ma prawo do korzystania z preferencyjnych składek ZUS, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Ponadto zgodnie z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121).
W myśl art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” do końca poprzedniego roku kalendarzowego, w drodze obwieszczenia. Podana podstawę wymiaru składek stosuje się do ustalenia składek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
Odstępstwem od wyżej powołanej zasady ustalania podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarcza jest art. 18 a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z jego brzmieniem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Podana wyżej reguła nie ma jednak zastosowania do osób, które:
- już prowadzą działalność lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności prowadziły pozarolnicza działalność,
- wykonują działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Zgodnie z legalną definicją za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
5) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Podsumowując powyższe, składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłacają osoby które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarcza na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczna szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a zakres wykonywanej działalności jest zbieżny z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Oddział podkreśla, że jak wskazano powyżej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w rozumieniu art. 18 ust. 8 ustawy o sus. Natomiast stawka określona w art. 18 a ust 1 ustawy o sus stanowi wyjątek od powyższej zasady i dotyczy wyłącznie osób prowadzących pozarolniczą działalność tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, nie ma natomiast zastosowania do pozostałych grup ubezpieczonych wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy o sus w tym do jednoosobowego wspólnika spółki z ograniczona odpowiedzialnością (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy).
Należy wskazać, że wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest osobą prowadząca pozarolnicza działalność w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o sus i w świetle przepisów tej ustawy art. 13 pkt 4 jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. W przypadku wspólników jednoosobowych spółek z o.o. nie można mówić wprost o prowadzeniu przez nich samodzielnej działalności z tytułu uczestnictwa w spółce, gdyż to spółka występuje w obrocie prawnym i jest stroną we wszelkich stosunkach prawnych nie zaś wspólnik, o jego działaniu można mówić jedynie w kontekście uczestnictwa w organach spółki. W związku z tym w oparciu o powołany art. 13 pkt 4 ustawy o sus, datą rozpoczęcia działalności w odniesieniu do wspólnika jest data nabycia statusu wspólnika, którą jest data rozpoczęcia działalności przez spółkę. Dlatego też obowiązek ubezpieczeń emerytalnych i rentowych powstaje od dnia uzyskania statusu wspólnika spółki i istnieje do dnia utraty tego statusu i bez znaczenia jest fakt, iż po zarejestrowaniu spółki w KRS nie prowadzi ona działalności, do której została powołana, nie ma znaczenia również dla obowiązku ubezpieczeń wspólnika fakt braku osiągania przychodów przez spółkę.
W przedstawionym we wniosku z dnia 29.04.2015 r. stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że w dniu 01.04.2015 r. zarejestrował spółkę (…), a w dniu 20.04.2015 r. spółka została notarialnie przepisana na rzecz osoby trzeciej. W dniu 21.04.2015 r. wnioskodawca założył jednoosobową działalność gospodarczą (…)
Wnioskodawca jest zdania, że wobec przedstawionego stanu faktycznego ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o art. 18 a ust.1 ustawy o sus.
Oddział wskazuje, że wobec przedstawionego stanu faktycznego wniosku, brak jest możliwości ustalenia przez wnioskodawcę z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia jej rozpoczęcia w zadeklarowanej kwocie nie niższej jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia, ponieważ wnioskodawca w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadził pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus tj. był wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. — spółki (…) i nie ma znaczenia w świetle obowiązujących przepisów prawnych powołanych powyżej fakt, iż działalność w postaci spółki nie była prowadzona przez wnioskodawcę, a spółka została sprzedana notarialnie. W okresie od dnia 01.04.2015 r. do dnia 20.04.2015 r. wnioskodawca posiadał status wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym w związku z tym wypełnił znamiona art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy o sus.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.
źródło: https://bip.zus.pl