Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 27-01-2016 r. – WPI/200000/43/15/2016

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 15/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 zc zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 8 stycznia 2016 r. przez Panią (…) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (…) Inspektorat w (…) wpłynął wniosek Pani (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wmiosek został uzupełniony przez wnioskodawczynię pismem z dnia 18 stycznia 2016 r. (wpływ do Oddziału w dniu 25 stycznia 2016 r.).

Wnioskodawczyni poinformowała, iż w okresie od września 2004 r. do listopada 2015 r. mieszkała na terenie Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczyni od listopada 2005 r. do lipca 2015 r. była zatrudniona na umowę o pracę w firmie (…) z siedzibą w (…), a jej ówczesny pracodawca odprowadzał za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w ramach brytyjskiego systemu ubezpieczeń.

W dniu (…) stycznia 2016 r. wnioskodawczyni zarejestrowała działalność gospodarczą z siedzibą w (…), którą zamierza podjąć z dniem (…) stycznia 2016 r. W jej ramach wnioskodawczyni będzie wykonywać usługi na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzące obecnie w zakres działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni oświadczyła, że jest to jej pierwsza działalność gospodarcza w Polsce.

Ponadto w piśmie z dnia 18 stycznia 2016 r. wnioskodawczyni wskazała, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia opisanej działalności gospodarczej nie prowadziła w Polsce innej działalności pozarolniczej.

Wnioskodawczym wskazała, iż zgodnie z art. 18a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność; wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym, osoba podejmująca prowadzenie działalności gospodarczej jest uprawniona do skorzystania z preferencyjnego wymiaru składek przez okres 24 miesięcy. Jednym z warunków wymienionych w tym artykule jest niewykonywanie działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Wnioskodawczym zauważyła, iż przez cały okres wykonywania pracy dla brytyjskiego pracodawcy, właściwe dla niej było ustawodawstwo inne niż polskie, ponieważ takiej pracy nie uznaje się za wykonywaną na terenie Polski. Pojęcie byłego pracodawcy nie odnosi się więc m in. do podmiotu, na rzecz którego praca była świadczona w innym państwie członkowskim UE.

W związku z powyższym wnioskodawczyni uważa, że jest osobą uprawnioną do skorzystania z możliwości opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez okres dwóch lat od momentu założenia przez nią działalności.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Definicja pracodawcy została zawarta w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), zgodnie z którym – pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, iż podjęcie pracy najemnej lub prowadzenie pozarolniczej działalności na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie pozbawia osoby zainteresowanej prawa do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości kwoty, o której mowa w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli dla pracownika przez okres zatrudnienia właściwe było ustawodawstwo inne niż polskie, ponieważ takiej pracy nie uznaje się za pracę wykonywaną na terenie Polski. Jednocześnie pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18 ust. 2 pkt 2 wskazanej ustawy należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Pojęcie „byłego pracodawcy” nie odnosi się natomiast m.in. do podmiotu, na rzecz którego była świadczona praca w innym państwie członkowskim.

W konsekwencji powyższego, dla osoby rozpoczynającej prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w Polsce po raz pierwszy, pomimo wykonywania usług na rzecz podmiotu, z którym łączył ją stosunek pracy w innym państwie członkowskim, zastosowanie ma art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z treści wniosku z dnia 7 stycznia 2016 r. oraz pisma z dnia 18 stycznia 2016 r. wynika, iż wnioskodawczym w okresie ostatnich 60 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nic prowadziła żadnej innej niż opisana we wniosku działalności pozarolniczej. Ponadto wnioskodawczym w ramach prowadzonej działalności będzie wykonywała usługi na rzecz brytyjskiego podmiotu, u którego była wcześniej zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W świetle powyższego, w sytuacji przedstawionej przez wnioskodawczynię, jest ona uprawniona do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolnicze działalności gospodarczej w wysokości nie niższej niż 30% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Biorąc powyższe pod uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 8 stycznia 2016 r. w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz