Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, prawo do ustalenia podstawy wymiaru na ubezpieczenia społ w oparciu o art 18 a ustawy o sus
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA Nr 344/2018
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 2168 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 30 marca 2018 r. przez przedsiębiorcę (…) uznaje za nieprawidłowe w sprawie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w zadeklarowanej kwocie, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2018 r . do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał:
W trakcie zatrudnienia na pełny etat w Szpitalu (…) na stanowisku rehabilitanta. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Działalność ta polega na wykonywaniu usług fizjoterapeutycznych. Usługi te Wnioskodawca wykonuje w swoim lokalu.
W związku z tym, że z tytułu zatrudnienia Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie wyższe niż minimalne to z prowadzonej działalności zgłosił się do ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ jest to jego pierwsza działalność, więc mógł skorzystać z preferencyjnych składek i przy zgłoszeniu ZZA zastosował kod 05 70 00.
Od dnia (…).03.2018 r . z tytułu umowy o pracę Wnioskodawca przebywa na urlopie bezpłatnym. Od tego samego dnia Wnioskodawca podpisał ze Szpitalem, czyli jego pracodawcą, kontrakt na wykonywanie usług rehabilitacyjnych.
Tak więc w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca będzie wystawiał fakturę za wykonanie usługi na rzecz Szpitala. Ponieważ nie będzie pobierał już wynagrodzenia z zakładu pracy musi od (…).03.2018 r . opłacać składki na ubezpieczenie społeczne z działalności gospodarczej.
Wobec powyższego prosi o ustalenie czy nadal będzie mógł korzystać z preferencyjnych składek i płacić ubezpieczenie społeczne od podstawy 30% minimalnego wynagrodzenia.
Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:
Zgodnie z art 18a. 2. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorcami którymi nie mogą skorzystać z preferencyjnych składek są osoby które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywały w ramach stosunku pracy żadnych czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności. Stosunek pracy z pracodawcą nie został rozwiązany, wnioskodawca jest nadal pracownikiem Szpitala przebywającym na urlopie bezpłatnym. Wobec tego nie wykonuję swojej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ nadal jest tam zatrudniony.
Wnioskodawca uważa, że jest uprawniony do naliczenia składki społecznej od podstawy 30 % minimalnego wynagrodzenia.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – zobligowany jest jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska oraz dokonanej przez przedsiębiorcę oceny przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego, którego Zakład nie może uzupełniać ani weryfikować poprzez prowadzenie postępowania, tak by umożliwić przedsiębiorcy prawidłowe wypełnianie spoczywających na nim obowiązków nałożonych przez ustawodawcę w tym zakresie.
Mając powyższe na uwadze Zakład wskazuje, że wydając niniejszą interpretację odnosi się wyłącznie do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności gospodarczej. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie dokonuje rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych w zakresie zawartego kontraktu na wykonywanie w ramach działalności usług rehabilitacyjnych.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
W myśl art. 18 a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:
- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Zgodnie z pierwszą z przesłanek, prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą w rozumieniu wskazanej ustawy czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej lub prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949).
Zgodnie z drugą z przesłanek pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18 a ust. 2 pkt 2 ustawy należy rozumieć każdego pracodawcę na rzecz, którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę.
Natomiast przez zwrot „czynności wchodzące w zakres wykonywania działalności” należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach umowy o pracę.
Warunek nie wykonywania działalności na rzecz takiego pracodawcy , o którym mowa w tym przepisie dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności ale całego 24 miesięcznego okresu, o którym mowa w art. 18 a ust. 1, co oznacza że z chwilą rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy następuje utrata prawa do ulgi.
Z przedstawionego we wniosku o interpretacje opisu stanu faktycznego wynika jasno, iż Wnioskodawca zatrudniony w Szpitalu (…) i na stanowisku rehabilitanta, przebywający od dnia (…) marca 2018 r. u ww. pracodawcy na urlopie bezpłatnym będzie świadczył usługi rehabilitacyjne w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie umowy/ kontraktu na wykonywanie usług rehabilitacyjnych zawartego w dniu: (…) marca 2018 r.
W związku z powyższym od dnia marca 2018 r. Wnioskodawca nie będzie miał prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w zadeklarowanej kwocie nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.
Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 30 marca 2018 r . przez przedsiębiorcę (…), w sprawie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.
POUCZENIE
Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
źródło: https://bip.zus.pl