Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 16-06-2016 r. – WPI/200000/43/630/2016

Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 630/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 8 czerwca 2016 r. przez Pana (…) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą: (…) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia zawartej ze słuchaczem szkoły policealnej/liceum dla dorosłych.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (…) Biuro Terenowe w (…) wpłynął wniosek Pana (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia dwudziestoletnią osobę, która aktualnie jest słuchaczem (…) szkoły policealnej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej. Zleceniobiorca będzie świadczyć prace biurowo – księgowe.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy musi taką osobę rejestrować w ZUS i odprowadzać od niej składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawca zauważył, że nie wszyscy zleceniobiorcy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS. Zleceniobiorcy będący studentami lub uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych, z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu do czasu ukończenia 26 lat. Dalej Wnioskodawca wskazał, że kwestie kogo należy uważać za ucznia — określa ustawa z dnia 7 września 199lr. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.). Zgodnie z art. 3 pkt 11 tej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach ustawy o systemie oświaty jest mowa bez bliższego określenia o uczniach, należy przez to rozumieć także słuchaczy (również wychowanków). Tym samym należy uznać, że osoba, która ma status słuchacza liceum dla dorosłych i jednocześnie nic ukończyła 26 lat, z racji wykonywania umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wnioskodawca nie powinien więc jej zgłaszać do żadnych ubezpieczeń w ZUS ani tez opłacać za nią składek ubezpieczeniowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Organ nie jest natomiast uprawniony do dokonywania interpretacji przepisów, z których wywodzi się obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej fmansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) w powyższym zakresie sprawy rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wobec faktu, że we wniosku z dnia 6 czerwca 2016 r. Przedsiębiorca przedstawił własne stanowisko dotyczące braku obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, Oddział odniósł się w niniejszej decyzji wyłącznie do kwestii dotyczącej ubezpieczeń społecznych, natomiast odrębnym pismem zawiadomił Wnioskodawcę o możliwości wniesienia do właściwego organu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w pozostałym zakresie.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznymi i opłacania składek na te ubezpieczenia reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 12 ust. 1 wskazanej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące. Ponadto w myśl art. 11 ust. 2 tej ustawy, zleceniobiorcy, którzy są objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek. Wskazany powyżej art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera w ust. 4 zastrzeżenie, zgodnie z którym zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Z treści wniosku z dnia 6 czerwca 2016 r. wynika, że Wnioskodawca zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia, osobę w wieku 20 lat, będącą słuchaczem szkoły policealnej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej lub liceum dla dorosłych.

Zauważyć należy, że w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) wskazano, iż pod pojęciem ucznia należy także rozumieć słuchaczy i wychowanków. Ponadto w treści art. 9 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wśród szkół publicznych i niepublicznych wymienione zostały m.in. szkoły ponadgimnazjalne, w tym szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, umożliwiające uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie.

Tym samym uznać należy, że osoba, która ma status słuchacza liceum dla dorosłych lub szkoły policealnej w rozumieniu wskazanej ustawy, a jednocześnie nie ukończyła 26 lat, z tytułu umowy zlecenia nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Mając powyższe na uwadze, w świetle obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego zdarzenia przyszłego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia zawartej ze słuchaczem szkoły policealnej/liceum dla dorosłych.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz