Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 16-04-2015 r. – WPI/200000/43/389/2015

Działalność gospodarcza – ubezpieczenia społeczne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 389/2015

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r poz 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 1 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 1 marca 2015 r. przez przedsiębiorcę: (…) uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawczyni w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznymz tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarcze) w sytuacji jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przvpadaiącv po ustaniu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2015 r do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez wnioskodawczynię pismem z dnia 9 kwietnia 2015 r.(wpływ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (…) Inspektorat w (…) w dniu 9 kwietnia 2015 r.).

Wnioskodawczyni wskazała, że od dnia (…) marca 2015 r. posiada i prowadzi działalność gospodarczą, a równocześnie przebywa na urlopie rodzicielskim po ustaniu zatrudnienia. Pismem z dnia 9 kwietnia 2015 r. wnioskodawczyni doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny wskazując, iż przebywa na urlopie rodzicielskim wypłacanym przez ZUS. Umowa o pracę została rozwiązana z dniem (…) października 2014 r. i od tego momentu pobiera zasiłek rodzicielski z ZUS.

W przedstawionym stanie faktycznym, zdaniem wnioskodawczyni, powinna ona podlegać z tytułu prowadzonej, działalności gospodarczej tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są odprowadzane z tytułu urlopu rodzicielskiego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji w zakresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, dlatego też jeżeli wnioskodawczyni powzięła wątpliwość również w powyższym zakresie – jest uprawniona zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2O004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164 poz. 1027 z późn. zm.) do wniesienia zapytania do dyrektora właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym zostały zawarte w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast dobrowolnie, na swój wniosek – ubezpieczeniu chorobowemu. Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 tej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto zgodnie z przepisami ustawy z. dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r, poz. 1502 z późn. zm.) urlop rodzicielski przysługuje w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Ubezpieczona, która urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie ma, na mocy zmian w ustawie obowiązujących od 17 czerwca 2013 r„ prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego. Warunkiem nabycia do niego prawa jest bezpośrednio wcześniejsze wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto w myśl art 184 tej ustawy za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami. Jednocześnie w myśl obowiązujących przepisów prawa, prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje pracownicy w okresie zatrudnienia, natomiast ustanie zatrudnienia w okresie, w którym może pracownica ma prawo do urlopu rodzicielskiego w sytuacji gdy wniosek o taki urlop został złożony w ustawowo przewidzianych terminach, skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wskazać należy następnie, że stosownie do art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące działalność pozarolniczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Zgodnie z treścią wniosku złożonego w dniu 31 marca 2015 r. wnioskodawczym, pobierając zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przypadający po ustaniu zatrudnienia, prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą.

W świetle powyżej wskazanych przepisów, co do zasady, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i pobierająca jednocześnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego lub okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu jej prowadzenia.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązana opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności, niezależnie od posiadania równocześnie innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w świetle obowiązujących przepisów prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawczymi w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przypadający po ustaniu zatrudnienia.

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynie i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana stosownie do art. 10a ust. 2 i ust 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz