Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 14-09-2016 r. – WPI/200000/43/966/2016

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 966/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 963) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 5 września 2016r. przez (…) w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wychowanie przedszkolne.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2016r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczym wskazała, że prowadzi działalność gospodarcza pod firmą (…) na podstawie wpisu do CEIDG oraz posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Zaświadczenie (…) wydane przez (…).

Wnioskodawczyni informuje, że w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości w zakresie, czy osoba prowadząca Niepubliczny Integracyjny Punkt Przedszkolny ma prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne?

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawczyni wskazała, że zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą skorzystać osoby, o których mowa w art.8 ust.1 pkt 1 powołanej ustawy tj. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Natomiast osoba prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty została wykazana w art.8 ust.6 pkt 5 powołanej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawczym, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami osobie prowadzącej Niepubliczny Integracyjny Punkt Przedszkolny nie przysługuje prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Katalog podmiotów objętych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi zawarty został w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz. osobami z nimi współpracującymi. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, podlegające z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, objęte są również obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym (art. 12 ust. 1), natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla wymienionych osób dobrowolne (art. 11 ust. 2).

Podsumowując powyższe, Wnioskodawczymi jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w przedmiocie wychowania przedszkolnego, co potwierdza załączony do przedmiotowego wniosku wpis do CEIDG – na gruncie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważana jest za osobę prowadzącą pozarolnicza działalność, która objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy.

Podleganie osób prowadzących pozarolniczą działalność ubezpieczeniom społecznym wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność pozarolniczą co do zasady stanowi, stosownie do art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zadeklarow ana kwmta, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Z kolei w myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych – cyt. powyżej – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowa zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzeń a.

Powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie do osób określonych w art. 8 ust. 6 pkt 1) powyższej ustawy, a zatem do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej -przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną -wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Zgodnie zatem z art.18a ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą wskazane w art.8 ust.6 pkt 1) tejże ustawy mogą opłacać, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności, składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym pamiętać należy, iż przy ustaleniu okresu pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę pełne miesiące kalendarzowe

Z przedstawionego przez Przedsiębiorcę stanu faktycznego oraz załączonych do wniosku dokumentów tj. zaświadczenia o wpisie do CEIDG prowadzonej od dnia listopada 2015r w przedmiocie wychowania przedszkolnego działalności gospodarczej oraz Zaświadczenia (…)/2016 z dnia lipca 2016r. o wpisie do prowadzonej przez (…) ewidencji szkół i placówek niepublicznych wynika, że rozpoczynając działalność gospodarczą od miesiąca 11.2015r. miał prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem uzyskując dodatkowo Zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, o którym wyżej mowa – Wnioskodawczymi nadal zachowuje prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale wyłącznie do upływu 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść złożonego w dniu 05 września 2016r. wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji oraz obowiązujące przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy przedstawione w rzeczonym wniosku.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz