Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 11-05-2016 r. – WPI/200000/43/512/2016

Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 512/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U, z 2015 r. poz. 584 ze zna.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 6 maja 2016 r. przez Panią (…) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji posiadania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i pobierania renty rodzinnej.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Pani (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazała, że od 1997 r. ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Całkowita niezdolność do pracy została orzeczona na czas nieokreślony. Od tego czasu Wnioskodawczyni pobierała świadczenie rentowe z powyższego tytułu. Od marca 2013 r. Wnioskodawczyni prowadzi na podstawie przepisów o działalności gospodarczej pozarolniczą działalność gospodarczą. Od września 2013 r. Wnioskodawczyni ma ustalone prawo do renty rodzinnej i od tego czasu zaprzestała pobierania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy i pobiera do dnia dzisiejszego wyłącznie rentę rodzinną. Od marca 2013 r. do grudnia 2015 r. włącznie Wnioskodawczyni prowadziła nieprzerwanie ww. pozarolniczą działalność gospodarczą, jednakże w okresie styczeń – luty 2016 r. oraz od kwietnia 2016 r. do nadal wykonywana działalność jest zawieszona.

W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z ustaleniem prawa do renty rodzinnej i rozpoczęciem jej pobierania Wnioskodawczyni od września 2013 r. podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu, a w konsekwencji nie jest zobowiązana do opłacania i odprowadzania składek na powyższe ubezpieczenia jeśli nie zadeklarowała dobrowolnie, że chce im podlegać.

W ocenie Wnioskodawczyni, w opisanym powyżej stanie faktycznym od września 2013 r. podlega ona dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu. Zgodnie z art.9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. W konsekwencji osoby te podlegają również obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 ust 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Powyższa regulacja nie ma jednak zastosowania do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają ustalone prawo do renty innej niż renta z tytułu niezdolności do pracy tj. np. renty rodzinnej, co wynika z art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, fakt uzyskania tytułu do renty rodzinnej i rozpoczęcia jej pobierania skutkuje tym, że od września 2013 r. Wnioskodawczyni jako osoba prowadząca w oparciu o przepisy o swobodzie działalności gospodarczej pozarolniczą działalność gospodarczą podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jak również wypadkowemu (a contrario art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W konsekwencji w przypadku niezadeklarowania dobrowolnego podlegania ww. ubezpieczeniom Wnioskodawczyni nie jest od września 2013 r. do nadal zobowiązana do opłacania i odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, źe przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi, w tym osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dla nich dobrowolne.

W myśl natomiast art. 9 ust. 4c wskazanej ustawy osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię wynika, że prowadzi ona pozarolniczą działalność gospodarczą, a ponadto posiada ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a od września 2013 r. dodatkowo do renty rodzinnej, którą pobiera. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uznała, że z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podlega od września 2013 r. ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i chorobowemu wyłącznie dobrowolnie, a w konsekwencji w przypadku niezadeklarowania dobrowolnego podlegania ww. ubezpieczeniom nie jest zobowiązana do opłacania składek na te ubezpieczenia.

Mając na uwadze przedstawione powyżej przepisy prawa Zakład wskazuje, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, do czasu ustalenia prawa do emerytury, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności bez względu na posiadanie uprawnień i pobieranie innego rodzaju renty. W konsekwencji, również osoba posiadająca ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i do renty rodzinnej, a pobierająca rentę rodziną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności. Istotny jest bowiem w tym przypadku fakt ustalenia prawa do świadczenia – renty z tytułu niezdolności do pracy, a nie jego pobieranie.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku z dnia 2 maja 2016 r. stan faktyczny i obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji posiadania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i pobierania renty rodzinnej.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz