Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 1124/2014
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy Pana (…) wyrażone we wniosku złożonym
W dniu 25 września 2014 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu zagranicznego.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, że jest rencistą od 2002 roku, którą to rentę pobiera z Australii. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że działalność gospodarczą prowadzi od roku. Do 2008 roku wnioskodawca płacił składkę zdrowotną.
Jednocześnie Wnioskodawca, składając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji dołączył do wniosku kopie trzech kart zniżek dla rencisty wraz z tłumaczeniem na język polski, kopię pisma urzędowego z rządowej instytucji australijskiej łączącej cechy polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biura pracy i opieki społecznej, które stanowią integralną część niniejszego wniosku.
Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie o następującej treści:
W związku z wejściem ustawy art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (teks jednolity Dz.U. z 2009 roku. Nr 205, poz. 1585 ze zmianami, dalej ustawa o sus).
Jak wynika bowiem z art. 9 ust 4c (w brzmieniu obowiązującym od stycznia 2008), osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy muszą opłacać składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej do czasu nabycia prawa do emerytury.
W artykule 9 ust. 5 ustawy o sus który zwalnia przedsiębiorców ze składek społecznych, jeśli mają prawo do renty lub emerytury, chodzi również o świadczenia z zagranicznych źródeł. Art. 9 ust. 4c dotyczy rencistów, którzy muszą płacić składki do dnia uzyskania uprawnień emerytalnych. Chodzi zatem o renty, o których mowa w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (teks jednolity: Dz.U. z 2009 r.. Nr 153, poz. 1227 ze zmianami).
W związku z tym art. 9 ust. 4c ustawy o SUS nie stosuje się również do rent z tytułu niezdolności do pracy przyznanych na podstawie przepisów innego państwa. Dlatego wnioskodawca uważa, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pobierając rentę zagraniczną z Australii podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu prowadząc działalność gospodarczą w Polsce.
Mając na uwadze treść wniosku oraz. obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez, przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art, 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.
Zgodnie z art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2008 r . – osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.
Obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w powyższym artykule, dotyczy jedynie osób mających ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Dotyczy to rent, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r . o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w ustawie z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Powyższy przepis nie dotyczy natomiast osób pobierających renty rodzinne, a także osób spoza systemu powszechnego, mających ustalone prawo do np. wojskowych lub policyjnych rent inwalidzkich przyznawanych z tytułu niezdolności do służby oraz rent rolniczych przyznawanych z tytułu niezdolności do pracy, o których mowa w ustawie z. dnia 20 grudnia 1990 r . o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Przepis art 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie dotyczy również rent z tytułu niezdolności do pracy przyznawanych z zagranicznych systemów zabezpieczenia społecznego, a więc osoby prowadzące na terenie Polski działalność gospodarczą i jednocześnie pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną z systemu zagranicznego z tytułu prowadzenia działalności podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie,
Odnosząc powołane powyżej przepisy do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, należy stwierdzić, że Wnioskodawca w związku z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy przez australijską instytucję rządową Ministerstwo Spraw-Społecznych Centerlink, nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.
Równocześnie biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni jest uprawniona do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
źródło: https://bip.zus.pl