Braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu spółki pełniącemu tę funkcję na podstawie powołania
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA NR 160
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy (…) z siedzibą w (…) z dnia 19 kwietnia 2017 r., złożonym w dniu 8 maja 2017 r. w sprawie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu spółki pełniącemu tę funkcję na podstawie powołania.
UZASADNIENIE
Dnia 8 maja 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 19 kwietnia 2017 r. złożony przez przedsiębiorcę (…) z siedzibą w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że osoba fizyczna, będąca wspólnikiem spółki, posiadająca (…) udziałów o łącznej wartości (…) złotych w kapitale zakładowym Spółki wynoszącym złotych, zostanie powołana do zarządu Spółki. W trakcie pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki, nie będzie łączył ją ze Spółką żaden stosunek prawny, poza powołaniem do pełnienia funkcji w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych. W szczególności nie będzie ona stroną umowy o pracę, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Czynności członka zarządu wykonywane będą odpłatnie.
Wnioskodawca wskazuje, że jego intencją jest uzyskanie rozstrzygnięcia, co do podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez członka zarządu, pełniącego tą funkcją wyłącznie na podstawie aktu powołania, zgodnie z opisanym wyżej zdarzeniem przyszłym.
Zdaniem Wnioskodawcy w omawianym zdarzeniu przyszłym, członek zarządu Spółki, który będzie pełnił swoje obowiązki tylko i wyłącznie na podstawie aktu powołania i który będzie z tego tytułu otrzymywał wynagrodzenie nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Przedsiębiorca zaznacza, że członek zarządu nie będzie pracownikiem ani zleceniobiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie będzie on również prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w charakterze wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przedsiębiorca podkreśla, że wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu będzie stosunek organizacyjny nawiązany w wyniku powołania.
Wnioskodawca dodaje, że osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.
Przedsiębiorca wskazuje, że treść przepisu art. 6 ust. 1 oraz powiązanych z nim art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. Z 2016 r. poz. 963), pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu Spółki – członka zarządu na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność gospodarczą.
Wnioskodawca zaznacza, że wyżej przedstawione stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w szeregu wyrokach Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z dnia 13 października 1998 r., sygn. akt I PKN 345198 , wyrok SN z dnia 2 grudnia 2004 r., sygn. akt I PK 51/04, wyrok SN z dnia 11 maja 2009 r., sygn. akt I UK 15/09) oraz indywidualnych interpretacjach wydanych przez ZUS (np. decyzja Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 16 lipca 2015 r., znak: WPI/200000/43/81312015, decyzja Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 31 października 2014 r., znak: WPI/200000/43/1253/2014, decyzja Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 28 czerwca 2013 r., znak: DI/100000/451176312013).
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:
Stanowisko przedsiębiorcy wyrażone we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za prawidłowe.
W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Natomiast w myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
W myśl zapisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne jest określony w art. 6 powołanej ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. We wskazanym art. 6 ust.l ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, że osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w tym przepisie została objęta tymi ubezpieczeniami staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, że wyliczenie zawarte w art.6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Wśród tytułów rodzących obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom prawodawca wymienia m.in. osoby fizyczne, które na terenie Polski są pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy).
Zgodnie natomiast z art. 201 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016r., poz. 1578 ze zm.) członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu.
Treść przepisu art.6 oraz art. 11 i 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki – członka zarządu (na podstawie art. 201 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem czy zleceniobiorcą. Nie zwalania to jednak z podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów o pracę czy umów cywilnoprawnych, o których mowa w art.6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (jeśli takowe byłyby zawarte niezależnie od łączącego strony stosunku organizacyjnego) i obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń wypłacanych w związku ze świadczeniem pracy na podstawie tychże umów (przy założeniu, że nie istnieją przesłanki wyłączające z obowiązku opłacania składek jak. np. zbieg tytułów do ubezpieczeń).
Zatem, od wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu wyłącznie na podstawie powołania, nie powstaje obowiązek opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 oraz art. 11 i 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym wynagrodzenie wypłacone członkowi zarządu z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl