Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 20-02-2015 r. – DI/100000/43/175/2015

Obowiązek opłacania składek na ubezpiecznia społeczne od wynagrodzenia członka zarządu spółki z oo ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 75

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w sprawie z wniosku (…) z dnia 28 stycznia 2015 r. doręczonego dnia 11 lutego 2015 r. o wydanie pisemnej interpretacji:

  • uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w części dotyczącej ustalenia czy od ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków członka zarządu należne będą składki na ubezpieczenia społeczne

UZASADNIENIE

Dnia 11 lutego 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w skład Zarządu Spółki wchodzą trzy osoby. Członków Zarządu nie łączy ze spółką poza powołaniem w rozumieniu k.s.h., żaden stosunek prawny. W szczególności nie są oni dodatkowo zatrudnieni w (…) na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło ani żadnego innego kontraktu cywilnoprawnego. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło w trybie art. 201 § 4 k.s.h. uchwałę o powołaniu oraz przyznaniu członkom zarządu spółki wynagrodzenia za wykonywanie przez nich obowiązków. Otrzymywane wynagrodzenie i sposób jego ustalania wynikają tylko i wyłącznie z uchwały będącej aktem powołania i podjętej na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

W związku z tym stanem faktycznym Spółka zwraca się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy od ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków członka zarządu należne będą składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zdaniem wnioskodawcy funkcje pełnione przez członków zarządu na podstawie powołania nie stanowią tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń, co w konsekwencji wiąże się z brakiem obowiązku opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wnioskodawca wskazuje, iż przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2013 r., poz. 1442 ze zm.) nie określa powołania na stanowisko członka zarządu spółki jako odrębnego tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym. W związku z tym nie ma podstaw do naliczania składek od wynagrodzenia wypłacanego z takiego tytułu.

Podobnie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008 r., Nr 164, poz. 1027 ze zm.) nie określa powołania na stanowisko członka zarządu spółki jako odrębnego tytułu do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Natomiast, analiza art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2013 r. poz. 674 ze zm.) i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. 2014 r., poz. 272 ze zm.) wskazuje, że składki odpowiednio na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są ustalane od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Skoro zaś, od wynagrodzenia członków zarządu, ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników o powołaniu członków zarządu i określeniu wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, nie są należne składki na ubezpieczenie społeczne, to również od kwoty tego wynagrodzenia nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Reasumując, od ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków członka zarządu nie będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Wprowadzony art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz.1342) art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. doręczonym dnia 11 lutego 2015 r., w części dotyczącej ustalenia czy od ustalonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków członka zarządu należne będą składki na ubezpieczenia społeczne należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z ww. art.201 § 4 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu.

Pogląd, iż powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu, znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i judykaturze (vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 02.12.2004 r. sygn.akt I PK 51/04). Częstokroć dochodzi do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Treść przepisu art.6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki – członka zarządu (na podstawie art.201 ksh) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą. Nie zwalania to jednak z podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów o pracę czy umów cywilnoprawnych, o których mowa w art.6 ust.1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń wypłacanych w związku ze świadczeniem pracy na podstawie tychże umów (przy założeniu, że nie istnieją przesłanki wyłączające z obowiązku opłacania składek jak. np. zbieg tytułów do ubezpieczeń).

Równocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art.83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art.66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) oraz do Ministra Pracy i Polityki Społecznej (w zakresie obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP). Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz