Możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni – przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2017 r. (data wpływu 22 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu 12 lutego 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2017 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w związku z czym pismem z dnia 22 stycznia 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.500.2017.1.RK, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 22 stycznia 2018 r. (data doręczenia 1 lutego 2018 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu 12 lutego 2018 r.), nadanym za pośrednictwem …. w dniu 8 lutego 2018 r.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni od grudnia 2017 r. prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest również zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawczyni chciałaby między innymi podjąć współpracę z obecnym Jej pracodawcą. Usługi świadczone z tytułu działalności gospodarczej są odmienne niż zakres obowiązków z tytułu umowy o pracę. W zakresie tym jest organizacja pracy biura, aktualizowanie strony www firmy oraz kontakt ze zleceniodawcami i podwykonawcami, w tym zagranicznymi. Natomiast współpraca pomiędzy Jej firmą, a firmą obecnego pracodawcy dotyczy analiz hydrologicznych oraz modelowania hydrologicznego i środowiskowego.
W piśmie z dnia 8 lutego 2018 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni doprecyzowała stan faktyczny wskazując, że od grudnia 2017 r. prowadzi własną działalność gospodarczą pod symbolem PKD:
- 72.19.Z-Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
- 71.12.Z-Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
- 71.20.B-Pozostałe badania i analizy techniczne,
- 74.90.Z-Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 85.42.B-Szkoły wyższe.
Prowadzi księgowość uproszczoną w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a jako formę opodatkowania wybrała 19% podatek liniowy.
Wnioskodawczyni jest również zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 5 sierpnia 2014 r.
Z tytułu zawartej umowy o pracę, w zakres Jej obowiązków wchodzą:
- organizacja pracy biura,
- aktualizowanie strony www firmy oraz
- kontakt ze zleceniodawcami i podwykonawcami, w tym zagranicznymi.
W ramach współpracy z obecnym pracodawcą, Wnioskodawczyni chciałaby świadczyć usługi dotyczące analiz hydrologicznych oraz modelowania hydrologicznego i środowiskowego pod symbolem PKD:
- 71.20.B-Pozostałe badania i analizy techniczne,
- 74.90.Z-Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 72.19.Z-Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.
Współpracę z obecnym Jej pracodawcą, podjęła od stycznia 2018 r. Przy zgłaszaniu działalności gospodarczej wybrała formę opodatkowania, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):
Czy Wnioskodawczyni współpracując ze swoim obecnym pracodawcą i świadcząc inne usługi niż te w ramach umowy o pracę, może pozostać na wybranej przez Nią formie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg. podatku liniowego 19% na zasadach określnych zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawczyni przedstawionym ostatecznie w jego uzupełnieniu, zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określnych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyska z działalności prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest zobowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W przypadku Wnioskodawczyni, czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są inne niż czynności wykonywane w zakresie działalności gospodarczej, dlatego uważa, że przysługuje Jej prawo do wyboru opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie w formie 19% podatku liniowego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Z treści art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
W myśl natomiast art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Zgodnie z art. 9a ust. 4 omawianej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zawiadomienie o rezygnacji ze sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, podatnik może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle wyżej wskazanego art. 9a ust. 3 ww. ustawy wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Istotnym na gruncie przedmiotowej sprawy jest zatem zdefiniowanie jakiego rodzaju czynności wykonuje Wnioskodawca w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, wynika że Wnioskodawczyni od grudnia 2017 r. prowadzi działalność gospodarczą pod symbolem PKD: 72.19.Z-Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, 71.12.Z-Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, 71.20.B- Pozostałe badania i analizy techniczne, 74.90.Z-Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, 85.42.B-Szkoły wyższe. Prowadzi księgowość uproszczoną w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a jako formę opodatkowania wybrała 19% podatek liniowy. Wnioskodawczyni jest również zatrudniona na podstawie umowy o pracę od dnia 5 sierpnia 2014 r. W zakres Jej obowiązków z tytułu zawartej umowy o pracę wchodzą: organizacja pracy biura, aktualizowanie strony www firmy oraz kontakt ze zleceniodawcami i podwykonawcami, w tym zagranicznymi. Wnioskodawczyni od stycznia 2018 r. podjęła współpracę z Jej obecnym pracodawcą. W ramach współpracy z obecnym pracodawcą, Wnioskodawczyni będzie świadczyła usługi dotyczące analiz hydrologicznych oraz modelowania hydrologicznego i środowiskowego pod symbolem PKD 71.20.B-Pozostałe badania i analizy techniczne, PKD 74.90.Z-Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, PKD 72.19.Z-Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Usługi świadczone z tytułu działalności gospodarczej będą odmienne niż zakres Jej obowiązków z tytułu umowy o pracę.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że jeżeli w istocie, jak wskazano w opisie sprawy, czynności wykonywane przez Wnioskodawczynię w ramach stosunku pracy na rzecz obecnego pracodawcy nie będą pokrywały się z czynnościami, które wykonuje na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym Wnioskodawczyni może opodatkować dochody uzyskane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.
Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku. Mając powyższe na uwadze, tutejszy Organ informuje, że nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę tego, czy określone przez Wnioskodawczynię czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie pokrywają się z zakresem obowiązków świadczonych w ramach umowy o pracę. Jeżeli zatem w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Interpretacja indywidualna wywołuje bowiem skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….. w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
źródło: https://sip.mf.gov.pl/