Odpowiadając na interpelację Pana Posła Krzysztofa Sitarskiego w sprawie sposobu wypłaty pensji dla pracownika, przekazaną przy piśmie z dnia 5 października 2018 r., znak: K8INT26730, uprzejmie przekazuję następujące informacje.
W świetle obowiązujących przepisów pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 § 1 Kodeksu pracy). Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 § 3 K.p.). Oznacza to, że generalną zasadą przewidzianą w Kodeksie pracy jest, że wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Natomiast wypłacenie wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika (np. na rachunek bankowy) jest dopuszczalne wyjątkowo, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Pragnę poinformować Pana Marszałka, że od 1 stycznia 2019 r. w związku z wejściem w życie ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz. U. z 2018 r. poz. 357) zasadą będzie dokonywanie wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Jeżeli jednak pracownik złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, to pracodawca będzie mieć obowiązek zastosowania tego sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę (art. 86 § 3 k.p. w nowym brzmieniu). Realizację tej zasady umożliwiać będzie także nowy art. 221 § 2 pkt 3 K.p., przyznający pracodawcy prawo żądania od pracownika, który nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, numeru rachunku płatniczego, na który ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę (art. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy do dnia 21 stycznia 2019 r. na pracodawcach będzie spoczywać obowiązek poinformowania, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, pracowników, którzy otrzymywali do tej pory wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. Realizacja tego obowiązku przez pracownika polegać będzie na złożeniu stosownego wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji od pracodawcy. Niespełnienie tego obowiązku przez pracownika skutkować będzie utrzymaniem dotychczasowego sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę. Zatem o wyborze formy wynagrodzenia za pracę nadal decyduje pracownik. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Informuję jednocześnie, że określone w przepisach Kodeksu pracy zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych np. umowy – zlecenia. Terminy wypłaty wynagrodzeń i zasady ich wypłaty wynikają bezpośrednio z zawieranych umów, a jeżeli strony nie uregulowały tych kwestii w umowie to wynikają one z przepisów Kodeksu cywilnego.
Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za satysfakcjonujące i wyczerpujące.
źródło: http://www.sejm.gov.pl/