W związku z interpelacją nr 20412 złożoną przez Pana Posła Marka Wójcika w sprawie dodatkowego źródła zarobkowania, uprzejmie informuję, że w dniu 14 marca 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace i podjęła uchwałę o przyjęciu dwóch projektów: Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została powołana na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366). Celem Komisji było opracowanie dwóch projektów ustaw – Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami. Komisja była złożona z przedstawicieli wskazanych przez ministra właściwego ds. pracy, przedstawicieli partnerów społecznych skupionych w Radzie Dialogu Społecznego, a także przedstawicieli nauki i ekspertów.
Po zapoznaniu się przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z projektami: Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy oraz przeprowadzeniu niezbędnych konsultacji zostanie podjęta decyzja co do dalszych prac nad tymi projektami.
Pragnę również poinformować, że zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale 2017 r. wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę, dodatkowe źródła zarobkowania zadeklarowało 691 tys. stanowiąc 5,6% ogółu osób zatrudnionych na umowę o pracę.
W Kwartalnej informacji o rynku pracy za IV kwartał 2017 r. publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny i prezentującej wyniki BAEL, znajdują się informacje o liczbie pracujących, w tym o osobach pracujących w więcej niż jednym miejscu. Z danych GUS wynika, że w IV kwartale 2017 r. pracowało 16 404 tys. osób, w tym 881 tys. osób pracowało w więcej niż jednym miejscu pracy. Osoby te stanowiły 5,4% ogółu pracujących. W porównaniu do IV kwartału 2016 r. wśród osób pracujących w więcej niż jednym miejscu pracy odnotowano spadek o 20 tys. osób, tj. o 2,2%. Począwszy od 2012 r. odnotowuje się systematyczny spadek w tej kategorii pracujących – w IV kwartale 2012 r. w więcej niż jednym miejscu pracy pracowało prawie 1,1 mln osób.
Natomiast zgodnie z danymi BAEL, w trzecim kwartale 2017 r. 42 tys. osób posiadających status studenta pracowało na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych.
Ponadto na podstawie analizy danych BAEL za trzeci kwartał 2017 roku można stwierdzić, że spośród osób pracujących wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych statusu studenta nie posiadało ok. 383 tys., co oznacza, że osoby te stanowią 2,9% ogółu pracowników najemnych. Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące i wyczerpujące.