Umowa licencyjna a składki ZUS
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 21
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust 5 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (…) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.J. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 stycznia 2019 r., uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2019 r przez przedsiębiorcę (…) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy licencyjnej zawartej na tłumaczenie książek obcojęzycznych.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2019 r do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Inspektorat w (…) wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę (…). Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony w dniu 29 stycznia 2019 r.
Wnioskodawca przedstawił:
Fundacja w ramach działalności statutowej będzie wydawać tłumaczenia książek obcojęzycznych. W tym celu będzie zawierać umowy licencyjne (o stworzenie przekładu i udzielenie zezwolenia na korzystanie z niego). Tłumacz, oprócz umowy licencyjnej, nie ma zawartych żadnych innych umów z Fundacją, tj. umów o pracę, zleceń, umów o dzieło, umów cywilno-prawnych.
Wnioskodawca pyta: czy w takiej sytuacji należy odprowadzać od urnowy licencyjnej składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Do wniosku został dołączony projekt umowy licencyjnej.
Pismem z dnia 18 stycznia 2019 r Oddział wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie złożonego wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie.
W odpowiedzi na powyższe pismem z dnia 28 stycznia 2019 r., doręczonym w dniu 29 stycznia 2019 r. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:
W ocenie Wnioskodawcy, zawarta umowa nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, ponieważ nie jest wymieniona w on 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Osobo, która zawarła lakę urnowe me będzie podlegało ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja Indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ł Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje Jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji Indywidualnej Zakład me prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego. Wydając interpretację Indywidualną Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie zdarzenia przyszłego bądź tez poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.
Tym samym Oddział podkreśla, ze w trybie interpretacji me dokonuje oceny prawnej czy tłumaczenia książek obcojęzycznych oraz korzystanie z tych tłumaczeń będzie możliwe na podstawie zawartej umowy licencyjnej Wydając niniejszą decyzję Oddział oparł się na informacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego, w którym wskazał, iż będzie zawierał umowy licencyjne na stworzenie przekładu oraz uzyskanie zezwolenia do korzystania z niego. Oddział przyjmuje zatem, że Wnioskodawca nie ma wątpliwości co do rodzaju wybranej umowy jak również przedmiotu stanowiącego podstawę do zawarcia takiej a nie innej umowy, w tym przypadku umowy licencyjnej.
Należy również zaznaczyć, ze wydając interpretację indywidualną Oddział nie analizuje, nie poddaje żadnej ocenie prawnej dołączonych do wniosku dokumentów – w tym przypadku „Umowy o stworzenie przekładu i udzielenie zezwolenia na korzystanie z niego (umowo licencyjna)”.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (…), Ubezpieczeniom społecznym podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. W art. 6 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zostały wymienione wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Powyższy katalog jest wyczerpujący i ma charakter zamknięty co oznacza, że do rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonym tym przepisem. Wśród tytułów wymienionych w art 6 cytowanej ustawy brak jest umowy licencyjnej.
Powyższe oznacza, ze osoba, z którą zostanie zawarta umowa licencyjna nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a zatem nie ma obowiązku odprowadzania składek no ubezpieczenia społeczne, bowiem samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wymienionym w art 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Oddział zaznacza równocześnie, biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca me przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.
W konsekwencji uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 14 stycznia 2019 r., uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2019 r. zdarzenie przyszłe, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy licencyjnej zawartej na tłumaczenie książek obcojęzycznych.
źródło: https://bip.zus.pl