Podleganie ubezpieczeniom społecznym, niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej w sytuacji posiadania równocześnie statusu wspólnika spółki jawnej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA Nr 952/2018
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r . – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r . poz. 650 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 sierpnia 2018 r . przez przedsiębiorcę (…) w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej w sytuacji posiadania równocześnie statusu wspólnika spółki jawnej.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (…) na podstawie art. 34 Prawa przedsiębiorców w przedmiocie prawa do zastosowania tzw. ulgi na start na postawie art. 18 Prawa przedsiębiorców. Powyższy wniosek został dwukrotnie uzupełniony poprzez złożenie odpowiedzi na wezwanie w dniu 05 września 2018 r . oraz w dniu 26 września 2018 r.
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawczyni wskazała, że z dniem (…) czerwca 2018 r. podpisała z Panią (…) umowę zbycia ogółu prawa i obowiązków wspólnika spółki jawnej na mocy tej umowy (…) nabyła z dniem (…) lipca 2018 r. ogół praw i obowiązków i stała się wspólniczką spółki jawnej z mężem (…) dniem (…).07.2018 r. rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej. (…) zgłosiła się do preferencyjnego ZUS-u.
Stanowisko wnioskodawcy.
Zdaniem Wnioskodawcy (…) przysługuje prawo do preferencyjnego ZUS-u pomimo tego, że jest jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej.
W dniu 20 sierpnia 2018 r. do wnioskodawczyni skierowano wezwanie o uzupełnienie braków złożonego w dniu 14 sierpnia 2018 r. wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji poprzez:
1. wskazanie czy w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej wnioskodawczyni prowadziła inną niż wskazana we wniosku o interpretację pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o sus tj.:
a) czy prowadziła działalność gospodarcza na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych
b) czy wykonywała działalność jako twórca i artysta
c) czy prowadziła działalność w zakresie wolnego zawodu
d) czy była wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej
e) czy była osobą prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inna formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
2. wskazanie, czy wykonywała lub wykonuje pracę na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
W dniu 05 września 2018 r. Wnioskodawczyni złożyła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedź na wezwanie, w której oświadczyła, że:
1. Nie prowadziła w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o sus tj:
a) nie prowadziła działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych,
b) nie wykonywała działalności jako twórca i artysta,
c) nie prowadziła działalności w zakresie wolnego zawodu
d) nie była wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
e) nie prowadziła publicznej lub niepublicznej szkoły ani innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
2. nie wykonywała i nie wykonuje pracy na rzecz byłego pracodawcy – nie była nigdzie zatrudniona.
W dniu 13 września 2018 r . Oddział wezwał Wnioskodawczynię o uzupełnienie wniosku poprzez doprecyzowanie co Wnioskodawczyni rozumie pod pojęciem „preferencyjnego Zus-u”, czy jest to prawo do „ulgi na start” czy też prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w zadeklarowanej kwocie nie niższej jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
W dniu 26 września 2018 r. Wnioskodawczyni złożyła odpowiedź na wezwanie, w której doprecyzowała, że pod pojęciem preferencyjnego Zus-u rozumie prawo „ulgi na start”.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1778 ze zm.).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się w myśl art. 8 ust. 6 ustawy:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
5) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949).
Art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców stanowi, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z ww. przepisem osoba, która prowadzi działalność gospodarczą nie podlega ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności, przy spełnieniu następujących warunków:
1. działalność gospodarcza jest podejmowana po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
2. działalność nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym osoba wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
W sytuacji, gdy osoba korzystająca z uprawnienia wynikającego z art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców wykonuje jednocześnie inny rodzaj pozarolniczej działalności — w opisanym stanie faktycznym jest wspólnikiem spółki jawnej – nie będzie miał zastosowania art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący że osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.
W stanie faktycznym opisanym we wniosku, tj. gdy w jednym dniu wnioskodawczyni dokonała wpisu do CEiDG oraz stała się wspólnikiem spółki jawnej, z tytułu działalności gospodarczej będzie miała prawo do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 14 sierpnia 2018 r . (uzupełnionym w dniu 05 września 2018 r . oraz w dniu 26 września 2018 r ).
POUCZENIE
Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r . Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
źródło: https://bip.zus.pl