Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 2-08-2016 r. – WPI/200000/43/780/2016

Art 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 780/2016

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 963) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 lipca 2016 r. przez przedsiębiorcę: (…) w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego przedstawiła, że rozpoczęła działalność (…).2014 r. Zgłosiła się do ZUS na zasadach preferencyjnych z kodem 057000 bez zgłoszenia na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W miesiącu (…) 2015 r. zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na skutek błędu biura rachunkowego zgłoszono Wnioskodawczynię z błędnym kodem 051000. Przez okres od (…) 2015 r. do (…) 2016 r. Wnioskodawczyni opłacała składki ZUS w preferencyjnej wysokości będąc przekonaną, iż nadal jest zgłoszona z kodem 057000 ze zmianą jedynie w obowiązku opłacania składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jednocześnie Wnioskodawczyni informuje, iż nie składała wniosku o wypłatę świadczenia chorobowego.

Błąd biura rachunkowego spowodował, iż pracownik tego biura błędnie przesyłał deklaracje z minimalną składką ZUS dla przedsiębiorców bez preferencyjnej podstawy tj. za 2015 r. stosują podstawę: 2375,40, a za 2016 r.: 2433,00.

W związku z zaistniałą sytuacją, czy po skorygowaniu zgłoszenia na poprawny kod 057000 i skorygowaniu deklaracji za miesiące od (…).2015 r. do (…).2016 r. z kodem 057000 i zastosowaniem preferencyjnych podstaw w tych deklaracjach Wnioskodawczyni może opłacać składki ZUS od podstawy za 2015 r.: 525,00 zł i 2016 r.: 555,00 zł.

Wnioskodawczyni podkreśla, że nie wiedząc o błędzie biura rachunkowego opłacała składki ZUS przez cały okres prowadzonej działalności na referencyjnych zasadach. Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność (…).2014 r., a zakończyła (…).2016 r. i nie minął okres dwóch lat od momentu zgłoszenia z kodem 057000.

Wnioskodawczyni przestawiła własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawczyni uważa, że ponieważ zgłosiła się do ZUS z kodem 057000 od dnia (…).2014 r. i przez cały okres prowadzonej działalności opłacała składki na preferencyjnych zasadach gdyż nie minął okres dwóch lat prowadzenia działalności.

Błędne deklaracje i zgłoszenia zostały skorygowane do stanu pierwotnego czyli do kodu 057000 i podstaw preferencyjnych.

Wnioskodawczyni uważa, że prawidłowo opłacała składki na preferencyjnych zasadach i błąd biura rachunkowego nie obliguje Wnioskodawczynię do zmiany opłacania wyższych składek.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie jednak z generalną zasadą wyrażoną w art. 18a ust. 1 ww. ustawy, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tej grupy ubezpieczonych, stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być jednak niższa niż określone ustawą minimum. Co do zasady, dolną granicę tej podstawy dla ubezpieczonych, o których mowa w powyższym przepisie stanowi kwota odpowiadająca 30% minimalnego wynagrodzenia.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest określona w przepisach jako kwota deklarowana, to brak jest podstaw do późniejszej jej korekty przez płatnika składek poprzez pomniejszenie jej wysokości, jeśli zadeklarowana wysokość mieściła się w granicach określonych w obowiązujących przepisach. Powyższe potwierdza np. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2012 r. sygn. akt III AUa 1098/12 jak również wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. Akt III AUa 194/14.

Oddział zawraca uwagę na fakt, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dają płatnikowi prawo do deklarowania kwoty wyższej niż minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez Wnioskodawczynię we wniosku o wydanie interpretacji złożonym w dniu 12 lipca 2016 r. – w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznać należy za nieprawidłowe.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz