Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 18-05-2016 r. – DI/100000/43/418/2016

Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zawieranymi umowami o dzieło

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 223

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121, ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (…) z dnia 2 kwietnia 2016 r. doręczonym dnia 11 kwietnia 2016 r. w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zawieranymi umowami o dzieło.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 maja 2016 r. doręczonym dnia 11 maja 2016 r.

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż rozważa nawiązanie współpracy z osobą fizyczną, polegającą na zawieraniu z nią wielu umów o dzieło: około 5 umów o dzieło miesięcznie czyli około 60 umów o dzieło w skali roku.

Każda z tych umów będzie zawierana osobno, inny będzie określony w tych umowach termin ich ukończenia, osobne będzie wydanie każdego dzieła przez wykonawcę i jego odbiór przez wnioskodawcę, osobno też będzie wypłacane wynagrodzenie za każde z tych dzieł. Wykonawca będzie odpowiedzialny z tytułu zawarcia każdej z tych umów za osiągnięcie konkretnego rezultatu swojej pracy – dostarczenie wnioskodawcy konkretnego dzieła, a nie jedynie za staranne działanie.

Wykonanie każdej z tych umów będzie polegać na sporządzeniu unikalnej elektronicznej bazy danych będącej wynikiem przetworzenia danych zebranych w czasie spisu z natury wykonanego we wskazanej hurtowni typu cash&carry lub sklepie detalicznym.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca wskazuje, iż wniosek dotyczy interpretacji art.6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w którym wymieniono kategorie osób, które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Wśród wymienionych w art.6 ustawy kategorii osób, które takim ubezpieczeniom podlegają nie są wymienione osoby, które wielokrotnie zawierają umowy o dzieło z tym samym podmiotem. Wynika stąd, że wykonawca nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawarcia szeregu umów o dzieło z wnioskodawcą.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 9 maja 2016 r. doręczonym dnia 11 maja 2016 r. wnioskodawca oświadczył, iż opisane we wniosku zdarzenie przyszłe dotyczy sytuacji, w której zawierane, opisane we wniosku umowy o dzieło będą jedynymi zawieranymi umowami i nie będzie im towarzyszyło zawieranie jakichkolwiek innych umów, a w szczególności umów o pracę.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanego przez przedsiębiorcę rozumienia treści przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o opis zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji i jego uzupełnieniu. Podkreślenia przy tym wymaga, iż procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, nie dokonuje więc sprawdzenia czy umowy, które zamierza zawierać wnioskodawca są umowami o dzieło. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę we wniosku i jego uzupełnieniu oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę, w tym dotyczących charakteru zawartej umowy, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo osoby, które posiadają określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez pracodawcę. Przepisy art. 6 oraz art. 6a i 6b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zawierają zamknięty katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jak słusznie wskazał wnioskodawca, przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie wskazują umowy o dzieło jako samoistnego tytułu do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym bez względu na ilość zawieranych umów o tym charakterze. Jednocześnie wobec brzmienia art. 11 i 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które uzależniają podleganie ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu od posiadania tytułu do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, osoby wykonujące umowę o dzieło nie podlegają także ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Jednocześnie wobec wskazania, że osoby, z którymi wnioskodawca zamierza zawrzeć umowy o dzieło nie są pracownikami wnioskodawcy, należy wskazać że nie znajdzie również zastosowanie przepis art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy o dzieło w sytuacji gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę z podmiotem, z którym dodatkowo zawiera umowę o dzieło. Treść tego przepisu stanowi bowiem, iż pracownicy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub imiej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie.

W związku z jednoznacznym stwierdzeniem wnioskodawcy, iż umowy cywilnoprawne, które zamierza zawierać będą umowami o dzieło, a także, iż osoba, z którą zamierza niniejsze umowy zawrzeć nie jest jego pracownikiem, stanowisko zaprezentowane we wniosku przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji należało uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz