Podleganie ubezpieczeniom społecznym, brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej dział gosp w sytuacji gdy uzyskała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Decyzja nr 1212/2016
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 09 listopada 2016 r. przez przedsiębiorcę (…) uznaje stanowisko wnioskodawczyni za:
- Prawidłowe w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek za męża wnioskodawczyni, który jest osobą współpracującą przy prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji gdy uzyskał prawo do reny z tytułu niezdolności do pracy.
- Odmawia wydania interpretacji w sprawie zasad składania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych i zasad zwrotu pobranych zasiłków oraz.
- Odmawia wydania interpretacji w sprawie uzyskania korekty zeznań podatkowych załata 2013, 2014,2015.
UZASADNIENIE
W dniu 09 listopada 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej złożony przez przedsiębiorcę (…) w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia za osobę współpracująca przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, która uzyskała status rencisty.
Wnioskodawczyni przedstawiła opis stanu faktycznego.
Wnioskodawczyni wskazała, że jej mąż (…) jest osobą współpracującą z nią.
We wrześniu 2016 r. mąż wnioskodawczyni dostał z ZUS decyzję o przyznaniu renty od 1.07.2013 r. (ksero w załączeniu). Mąż nie wniósł odwołania od decyzji. W związku z przyznaniem renty dla męża Wnioskodawczyni ma obowiązek dokonać korekty dokumentów składanych w ZUS: DRA,RCA,RSA,RZA i dotyczących wyrejestrowania (…) z ubezpieczeń.
Wnioskodawczym w okresie od 1.07.2013 r. do 30.09.2016 r. opłacała za (…) składki jak za osobę zdrową i zdolną do pracy. Wnioskodawczyni poinformowała, że mąż w tym czasie pobierał (za cześć okresu) zasiłek chorobowy.
W dniu 27.10.2016 r. na infolinii ZUS (tel. (…)) wnioskodawczynię poinformowano, że:
- wg art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rencista współpracujący przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
- w związku z powyższym wnioskodawczym powinna wyrejestrować (…) (ZWUA) z ubezpieczeń społecznych i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego z datą wsteczną tj. 1.07.2013 r.
- wnioskodawczym powinna złożyć dokumenty korygujące (DRA, RCA,RZA,RSA) za każdy miesiąc od 07.2013 r. do 09.2016
- wnioskodawczyni powinna złożyć wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek (jako konsekwencja korekt DRA,RCA,RZA,RSA)
- wnioskodawczyni powinna zawiadomić Wydział Zasiłków o pobieraniu przez męża dwu świadczeń jednocześnie (zasiłek chorobowy, renta) i wyliczenie kwoty do zwrotu z tytułu pobranych zasiłków chorobowych.
Wnioskodawczyni prosi o ustosunkowanie się do przedstawionej wyżej interpretacji.
Własne stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:
Wnioskodawczyni zgadza się z informacjami jakie uzyskała na infolinii ZUS – opis na załączonych katkach.
Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o informację, czy zostaną dla: (…) wydane skorygowane Pity za lata 2013,2014,2015 czy też opisane operacje finansowe zostaną ujęte w PIT za rok 2016.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Przepis art. 10 ust. 1 utawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiora może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Ponadto w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielanie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składk na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednocześnie Zakład zaznacza, że w drodze niniejszej decyzji dokonuje jedynie oceny stanowiska Przesiębiorcy w zakresie przedstwionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska Przedsiębiorcy, dokonywana jest pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisów prawa, czyniona w oparciu o opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, że rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie prowadzi postępowania dopwodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydajać pisemną interpretację Zakład przyjmuje jako prawdziwe złożone przez Wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża tylko jego.
Katalog osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułu ubezpieczenia określonych tym przepisem.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: (…) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi wsółpracujacymi(…)
Sytuację zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych reguluje przepis art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń sołecznych, który w ust. 5 stanowi, że osoby, o których mowa w art. 6, niewymienione w ust. 4, 4a i 4 c, mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
W art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest mowa o osobach, które współparacują przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Osoba współracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie.
W sytuacji opisanej w stanie faktycznym wniosku złożonego do organu w dniu 9 listopada 2016 r. wnioskodawczym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie będzie miała obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za mężą jako osobę współracujacą przy prowadzeniu działalności od momentu przyznania mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 09 listopada 2016 r. w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za męża, który współpracuje przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji gdy uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jednocześnie Zakład wskazuje, że stosownie do art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązującym od dnia 01.01.2013r.) wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Powyższe oznacza, że wiążące interpretacje w formie decyzji mogą zostać wydane tylko w odniesieniu do wskazanych w cytowanym przepisie spraw. W przypadku, gdy wniosek o wydanie pisemnej interpretacji zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do powyżej wskazanego zakresu przedmiotowego, właściwy miejscowo Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest odmówić wydania interpretacji ze względu na brak podstaw prawnych do jej wydania. Powołane powyżej przepisy jednoznacznie przesądzają, iż nie każda sprawa leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji. Przedmiotem interpretacji mogą być tylko te sprawy, które odnoszą się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek dokonania przez przedsiębiorcę świadczenia o charakterze publicznoprawnym. W katalogu spraw możliwych do rozstrzygnięcia w trybie pisemnych interpretacji nie mieszczą się sprawy dotyczące zasad składnia, wypełniania oraz korygowania dokumentów ubezpieczeniowych i zasad zwrotu pobranych zasiłków oraz sprawy dotyczące korekty zeznań podatkowych.
W związku z powyższym z powodu braku podstaw prawnych do wydania interpretacji w zakresie zasad składania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych i zasad zwrotu pobranych zasiłków oraz w przedmiocie zasad korygowania zeznań podatkowych Zakład odmawia wydania pisemej interpretacji na wniosek złożony przez przedsiębiorcę (…) w dniu 09 listopada 2016 r.
Jednocześnie wskazać należy, iż odmowa wydania pisemnej interpretacji nie pozbawia wnioskodawcy prawa do wystąpienia w przedmiotowej sprawie do właściwej pod względem miejscowym terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pytaniem na zasadach ogólnych regulowanych przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z póżn. zm.).
Mając na uwadze powyższe stwierdzono jak w sentencji.
Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.
Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl