Podstawa wymiaru składek pracownika – likwidacja nagród jubileuszowych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA Nr 494/2015
Na podstawie art. 10 ust 1 i ust. 5 ustawy 2 dnia 02 lipca 2004 r o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013r. poz 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 15 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015r. poz. 121 ) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy (…) wyrażone we wniosku złożonym w dniu 23 kwietnia 2015 r. w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości wypłaconych pracownikom jednorazowo nagród, mających zrekompensować pracownikom utratę prawa do nagród jubileuszowych, które według obowiązującego u Wnioskodawcy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy przysługują pracownikom nie częściej niż 5 lat.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2015 r do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, pracownicy uprawnieni są do nagród jubileuszowych według ustalonych zasad Wnioskodawca przeprowadził, że Związkami Zawodowymi działającymi w Spółce negocjacje ZLZP zmierzające do „wygaszenia” obowiązku naliczania i wypłaty nagród jubileuszowych Zgodnie z zawartym porozumieniem do końca (…) roku Wnioskodawca będzie naliczał i wypłacał procentowa część nagrody jubileuszowej w stosunku do poprzednich zapisów ZUZP Z dniem (…) roku zapis ZUZP dotyczący nagród jubileuszowych przestaje obowiązywać Zachowana została natomiast reguła określająca częstotliwość nabycia prawa do świadczenia, co pięć lat.
Wnioskodawca dla zrekompensowania pracownikom utraty docelowo tych świadczeń, w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi zobowiązał się dokonać jednorazowych wypłat nagród jubileuszowych w terminie wcześniejszym niż termin nabycia do niej prawa przez poszczególnych pracowników, pod warunkiem uzyskania decyzji ZUS o braku obowiązku naliczania i odprowadzania składek społecznych z tego tytułu
Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, w którym wskazał, ze przychody z tytułu wypłat nagród jubileuszowych jak w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyprzedzające datę nabycia do niej prawa podlega zwolnieniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W myśl art 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek
Zgodnie z art 18 ust. 1 oraz art 20 ust. 1 w związku z art 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t j Dz U z 2012 r poz 361 z późn. zm. ) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Powołane powyżej rozporządzenie zawiera również katalog przychodów nie stanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat Dodatkowo podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia nie stanowią wypłaty rekompensujące pracownikom likwidację nagród jubileuszowych bez względu na nazwę świadczenia tj zarówno rekompensaty, odszkodowania, które w zawiązku ze zmianą układu zbiorowego pracy likwidującego nagrody jubileuszowe wypłaca pracodawca Pod warunkiem, że zasady przyznawania likwidowanych nagród zastrzegają, iż przysługują one nie częściej niż co pięć lat.
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi postanowieniami obowiązującego w Spółce Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, pracownikom przysługiwały nagrody jubileuszowe, wypłacane nie częściej niż co 5 lat Przedsiębiorca w związku z likwidacją nagród jubileuszowych, dla zrekompensowania pracownikom utraty tych świadczeń, zobowiązał się dokonać wypłaty jednorazowych nagród w terminie wcześniejszym niż termin nabycia do niej prawa Z treści złożonego wniosku wynika również, że zasady przyznawania likwidowanych nagród zastrzegają, iz przysługują one nie częściej niż co pięć lat.
W związku z powyższym od wartości wypłaconych pracownikom jednorazowo nagród nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne, dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.
Stosownie do art. 10a ust 2 i ust 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art 83 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art 10 ust 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl