Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA Nr 325/2015
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2013r., poz. 672 z późn. zm.) w związku Z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 13 marca 2015 r. przez (…) uznaje za nieprawidłowe w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tylko na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji zaistnienia zbiegu dwóch tytułów do ubezpieczeń społecznych tj. umowy o pracę z wynagrodzeniem niższym od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazuje, że jest osoba prowadząca działalność gospodarcza od 01.03.2013r. Podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu prowadzonej działalności z kodem 05700. W dniu 30.12.2014r. zawarł umowę o pracę od 01 stycznia 2015r. na czas zastępstwa w wymiarze 1/2 etatu z wynagrodzeniem (…) zł brutto.
Wnioskodawca informuje, że jest to jego pierwsze zatrudnienie na umowę o pracę. Jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę wynosi (…) zł brutto i jest wyższe od wynagrodzenia minimalnego w pierwszym roku zatrudnienia, które w 2015r. wynosi 1400,00 zl (1750 x 80%= 1400).
Wnioskodawca podnosi, że w sytuacji zaistnienia zbiegów tytułów do ubezpieczenia jego podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku zatrudnienia czyli od 80 % minimalnego wynagrodzenia.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy z tytułu prowadzonej działalności jest objęty tylko obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w związku z tym prowadzona przez niego działalność gospodarcza jest uważana za zatrudnienie na równi ze stosunkiem pracy i jest on osobą zatrudniona od 01.03.2013r. tj. od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, czy też jego pierwszym zatrudnieniem jest umowa o pracę zawarta od dnia 01.01.2015r. Czy wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego nadal może obowiązkowo podlegać tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie na swój wniosek?.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:
W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cynowanego przepisu, udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji.
Natomiast w myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej- powyżej powołanym, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
Jednocześnie Zakład podkreśla, iż w trybie wydawania decyzji z wniosku o pisemną interpretację przepisów na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nic prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, opierając się jedynie na treści przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie. Zwracając jednocześnie uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Odnosząc się do problematyki podniesionej w treści złożonego w dniu 13 marca 2015r. wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazać należy, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.
Katalog takich osób, ustawodawca określił w art. 6 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych. Należy zaznaczyć, że określony tym przepisem katalog osób fizycznych, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jest wyczerpujący i zamknięty. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Powołany przepis zalicza do ubezpieczonych pracowników oraz osoby prowadzące pozarolnicza działalność.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnosząc się do stanowiska przedsiębiorcy wskazuje, że art. 9 powołanej powyżej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w ustępach od 1 do 8 rozstrzyga obowiązek ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniu społecznemu z kilku tytułów jednocześnie.
W myśl art.9 ust.1a powołanej ustawy w sytuacji zaistnienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń – jak w przypadku złożonego wniosku, tj. umowy o pracę oraz prowadzenia działalności gospodarczej istotne jest, czy podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa, równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów tj. ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2002r, nr 200 poz.1679 ze zm.).
Zgodnie z art.6 ust. 1-3 powołanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art.2 i 4 , przy czym wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy – do którego wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w celu ustalenia okresu rocznego (12 miesięcy) należy sumować wszystkie okresy, za które udokumentowane jest opłacenie składki na ubezpieczenie społeczne, w- tym również jak w przypadku Wnioskodawcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – lub zaopatrzenie emerytalne. Nie należy uwzględniać tylko okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji złożonego w dniu 13 marca 2015r. opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 01.03.2013r. i z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a tym samym opłaca składki na te ubezpieczenia. W konsekwencji wynagrodzenie, które Wnioskodawca otrzymuje z tytułu zatrudnienia na podstawie zawartej od dnia 01.01.2015r. umowy o pracę nie jest wynagrodzeniem z okresu jego pierwszego roku pracy, o którym mówi cytowany powyżej art.6 ust.2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Stosownie bowiem, do treści ust.3 powołanego art.6 ww. ustawy do okresu pierwszego roku pracy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, iż w przypadku Wnioskodawcy – do okresu pierwszego roku pracy wlicza się okres za który opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Reasumując umowa o prace stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, natomiast dla osób równocześnie prowadzących pozarolnicza działalność gospodarcza, obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, a tym samym opłacania składek na te ubezpieczenia także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzależniony jest od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy. W świetle powyższego przyjąć należy, iż dla pracownika którego podstawa wymiaru składek z umowy o pracę jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę w przeliczeniu na okres miesiąca, tak długo jak trwa ten stosunek pracy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej również ( z uwagi na wysokość wynagrodzenia z umowy o pracę) stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Jednocześnie, zgodnie z zapisem art.82 ust.l ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r ., nr 164, poz.1027 z późn. zm.), w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę wE wniosku jest to: umowa o pracę i prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów oddzielnie.
Z uwagi na zaistniały stan faktyczny, Wnioskodawca z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcą stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 13 marca 2015r. w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tylko na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji zaistnienia zbiegu dwóch tytułów do ubezpieczeń społecznych tj. umowy o pracę z wynagrodzeniem niższym od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz prowadzenia działalności gospodarczej – uznał za nieprawidłowe.
Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże zaklad Ubezpieczeń Społecznych wyłączniE w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.
Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipCa 2004 o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego
źródło: https://bip.zus.pl